Będzie dalsza wymiana oświetlenia – Gazeta Kłobucka
Lipie

Będzie dalsza wymiana oświetlenia

W tym roku gmina zrealizuje drugi etap wymiany oświetlenia na energooszczędne
Będzie dalsza wymiana oświetlenia

INWESTYCJA. Gmina Lipie szykuje się do drugiego etapu wymiany oświetlenia ulicznego. W pierwszym etapie zakładano już w wybranych lokalizacjach nowoczesne i oszczędne lampy ledowe

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie odbywa się dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Są tam do wykorzystania środki m.in. na efektywne oświetlenie – i takie zakłada się teraz w Lipiu, ale i w części pozostałych gmin w regionie. To swego rodzaju znak czasu.
Na razie drugi etap wymiany oświetlenia w gminie jest w stadium przetargu. Można natomiast podać, że tym razem chodzi o wymianę 430 lamp. Nowe, ledowe, będą miały dobraną do lokalizacji moc. Wyznaczono tu aż pięć różnych mocy lamp, aby ilość światła dostosować do warunków. Skoro celem jest oszczędność, ważne jest, aby światła było odpowiednio dużo, ale ani trochę więcej niż trzeba. Stare lampy świecą drogo, bo to nie tylko stara technologia, energochłonna, ale i najczęściej brak regulacji mocy – po prostu świecą tak samo tam, gdzie ludzi po zmroku bywa sporo, i tam, gdzie po prostu chodzi o minimum światła, bo tylko czasem ktoś się pojawia. Skąd wiadomo, gdzie jest takie czy inne zapotrzebowanie na światło, to przesądziły badania przeprowadzone na zlecenie gminy. W ogóle wymianę oświetlenia w gminie Lipie poprzedził i uwarunkował przeprowadzony audyt. W efekcie w drugim etapie wymiany będą montowane lampy od 28 do 88 watów. Najwięcej będzie mieć 37 watów.
Oszczędność przy takich nowoczesnych rozwiązaniach to nie tylko zastosowanie zużywających mało prądu ledów i dobór ich mocy wedle potrzeb. System pozwoli na dawkowanie ilości oświetlenia w zależności od pory nocy. Do wpół do dziesiątej wieczorem będzie to sto procent mocy. Bo wtedy najwięcej ludzi korzysta z ulic po zmroku i tego oświetlenia potrzebuje. Dalej przez dwie godziny wystarczy już 70 procent mocy. W środku nocy – tylko 40 procent. No i stopniowo będzie ona zwiększana, by wcześnie rano znów lampy świeciły z całą mocą. Takie rozwiązanie pozwala nie świecić z całą siłą wtedy, gdy ulice niemal zawsze są puste. To oznacza efektywne oświetlenie. No i na to głównie jest dofinansowanie, z którego korzysta gmina.
Nowe lampy, jak się planuje, zawisną do końca listopada tego roku. Na przełomie sierpnia i września powinno być wiadomo, ile to przedsięwzięcie będzie kosztować i kto w sensie praktycznym je zrealizuje. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Lipianin

    26 sierpnia 2020 at 16:10

    Nie rozumiem , na zdjęciu wójtowa czyżby ona te lampy własnoręcznie wymieniała w ramach ciecia kosztów ? Na prąd nie ma na nic nie ma ale na podwyżki dla radnych i pani wójt jest zawsze kasa !

    Jak widać pan redaktor w formie jak zawsze jeżeli chodzi o gminę lipie,a na innych portalach wychodzi prawda co sądzą ludzie o tej masie z UG , słabe oceny w głosowaniu na wójtowa i radnych a w GK jak zwykle propaganda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

wieloch

Szczepionka dla seniorów

Jarosław Jędrysiak24 października 2020
dezynfekcja

Ponowiono dezynfekcję miejsc publicznych

Jarosław Jędrysiak22 września 2020
smieci

Podrzucił śmieci pod oczyszczalnię

Jarosław Jędrysiak25 sierpnia 2020
plac_zabaw

Place zabaw czynne od wtorku

Jarosław Jędrysiak14 lipca 2020
lipie9

Prawie milion dla gminy

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2020
michalak

Rozpoczęli nabór do żłobka

Jarosław Jędrysiak17 maja 2020