Zbierają dla izolowanych – Gazeta Kłobucka
Chałków

Zbierają dla izolowanych

W opisie zbiórki wskazano, że zebranymi środkami – zaplanowano zebranie 20 tysięcy złotych – „pokryte będą koszty jedzenia, leków, art. chemicznych, gazu, koszty połączeń telefonicznych”. ARCH.
Zbierają dla izolowanych

AKCJA. Pojawiła się prywatna inicjatywa zbiórki środków na rzecz izolowanych w Chałkowie z powodu koronawirusa pracowników – głównie obywateli Ukrainy

Obecność w pobliżu osób zakażonych koronawirusem może budzić obawy. Budzi też jednak inne, pozytywne emocje. Tak można sądzić na podstawie inicjatywy zbiórki środków na rzecz tych osób.
Jak czytamy na stosownej stronie w serwisie zrzutka.pl, „zbiórka powstała z inicjatywy mieszkańców Chałkowa, którzy są w kontakcie telefonicznym i na co dzień w miarę własnych możliwości pomagają osobom z Ukrainy. Osoby te chorują na koronawirusa i utknęły bez pieniędzy i jedzenia w Chałkowie. Wielu z nich pozostawiło rodziny i dzieci bez środków do życia na Ukrainie. Nie ma jasnej informacji, kiedy osoby te będą mogły wyjechać. Możliwe, że będzie to okres kilku tygodni lub miesięcy – wtedy, gdy wszyscy uzyskają negatywne wyniki testu na koronawirusa. Sytuacja, w jakiej się znaleźli, jest źródłem ogromnego stresu dla nich, a także ich rodzin, które na Ukrainie czekają na swoich bliskich, którzy wyjechali «za chlebem». W niektórych sytuacjach byli to jedyni żywiciele rodziny”.
Zbiórkę zarejestrowała Katarzyna Cieśla. W jej opisie wskazano też, że zebranymi środkami – zaplanowano zebranie 20 tysięcy złotych – „pokryte będą koszty jedzenia, leków, art. chemicznych, gazu, koszty połączeń telefonicznych”. Padła też deklaracja, że nadzór nad rozliczeniem zbiórki jest przekazany gminie Lipie oraz tutejszej opiece społecznej.
Równolegle w materiałach oficjalnych gminy Lipie pojawiła się informacja, że „gmina Lipie i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipiu nie są inicjatorami zbiórki pieniężnej przeznaczonej na pomoc dla osób pochodzących z Ukrainy, a przebywających czasowo w Chałkowie. Zbiórka, prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego zrzutka.pl, została zorganizowana przez mieszkańców Chałkowa”.
– Pragnę podkreślić, że ani gmina, ani GOPS nie mają umocowania prawnego do prowadzenia tego typu działań – informuje wójt Bożena Wieloch.
Chodzi tu, wyjaśnijmy, tylko o brak prawnej możliwości rozliczenia zbiórki przez gminę. Może tę rolę mógłby spełnić jakiś komitet osób godnych zaufania – jeśli organizatorom o to chodzi, by kwestia rozliczenia datków nie budziła niczyich wątpliwości. Należy to pozostawić już ich własnej inwencji i decyzji.
Wsparcie akcji w formie zrzutki jest oczywiście dobrą wolą każdego. Zrzutkę zainicjowaną w Chałkowie łatwo znaleźć na wskazanym portalu w internecie, także dzięki wyszukiwarce Google. Skądinąd wiadomo, że wsparcie socjalne izolowanym okazały też jednostki samorządowe. Kwestie związane z tym, w jaki sposób osoby te znalazły się w obecnym położeniu, być może powinny stać się przedmiotem zainteresowania odpowiednio umocowanych służb państwowych. O ile te staną na wysokości zadania.
Sam fakt, że pojawiła się oddolna inicjatywa takiego ludzkiego gestu – wsparcia dla potrzebujących, pozostawionych bez wyjścia – zasługuje na wysoką ocenę. I przy okazji w lepszym świetle stawiają nas wszystkich, gotowych okazać pomoc. Gdy tej pomocy zabrakło ze strony tych, którzy być może byliby do niej nie tylko moralnie zobowiązani. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Chałków

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Chałków