O co zapyta rachmistrz? – Gazeta Kłobucka
Region

O co zapyta rachmistrz?

Będą wśród pytań spisowych te dotyczące podstawy dysponowania gruntami, ich powierzchni i rodzaju.
O co zapyta rachmistrz?

ROLNICTWO. 1 września ruszył Powszechny Spis Rolny. W terminie do 30 listopada rachmistrze mogą odwiedzić gospodarstwa rolne. O co będą pytać?

Powszechny Spis Rolny pozwala okresowo gromadzić dane rzetelne, obiektywne i ważne dla organów państwa, zwłaszcza tych mających związek z gospodarką. Spis to swego rodzaje zdjęcie stanu państwa – w tym konkretnym przypadku: tej jego części, która ma związek z rolnictwem. Właściwe dane – zebrane poprzez spis – umożliwiają podejmowanie odpowiednich decyzji strategicznych w zakresie polityki gospodarczej. Te cele przesądzają o doborze pytań, które będą zadawać rachmistrze.
O organizacji spisu przesądzają także decyzje pozapaństwowe. Państwa Unii Europejskiej muszą okresowo organizować takie spisy na mocy decyzji władz zwierzchnich unii. Spisy rolne odbywają się co 10 lat. Ostatni taki spis w Polsce miał miejsce właśnie w 2010 roku.
Prawny obowiązek
Ważną informacją jest to, że spisywani zobowiązani są podawać prawdziwe dane, udzielać odpowiedzi dokładnych i wyczerpujących. To nałożony przepisami prawa obowiązek.
Ważne jest też to, że wszystkie podawane dane muszą być aktualne dla odgórnie ustalonej daty: konkretnie na dzień 1 czerwca 2020 roku. Takie uściślenie terminu pozwala między innymi uniknąć rozbieżności w zebranych danych wynikających z tego, że samo spisywanie potrwa trzy miesiące. Dane na przestrzeni czasowej kwartału mogą ulec zmianie – a tego trzeba uniknąć.
Spis może być prowadzony w formie samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub podczas wizyty rachmistrza spisowego lub spotkania umówionego z rachmistrzem w dogodnym miejscu. Poza pierwszym z przypadków, w którym spisywany będzie miał do czynienia z aplikacją, pozostałe formy spisu będą polegały na kontakcie z odpowiednio wyszkolonymi osobami.
Warto podkreślić, że rachmistrze są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej, za której złamanie grożą sankcje prawne. Na tej podstawie można przyjmować, że dane podawane rachmistrzom są bezpieczne.
O co zapytają?
Czy przez aplikację, czy w drodze rozmowy z rachmistrzem rolnik będzie miał za zadanie udzielić odpowiedzi na zadawane pytania spisowe. Jakie? Formularz spisowy to 11 różnych działów. Pytania w każdym dziale będą wymagały udzielenia szczegółowych odpowiedzi. Po prostu nie sposób je wszystkie wyliczyć w ramach artykułu. Warto jednak przed spisem przygotować dane, to i owo policzyć, przemyśleć. Wiedząc, o jakie sprawy będą pytać.
Będą wśród pytań spisowych te dotyczące podstawy dysponowania gruntami, ich powierzchni i rodzaju. W kolejnym dziale rolnik udzieli informacji na temat powierzchni zasiewów różnych roślin oraz ich przeznaczenia. W dziale trzecim zapytają o zwierzęta gospodarskie: bydło, świnie, owce, kozy, drób, konie, króliki, pszczoły. I inne – nawet te bardziej egzotyczne. Będzie trzeba wskazać pogłowie zwierząt, ale także sposób ich utrzymania (w przypadku bydła, świń i kur niosek).
Rachmistrz zapyta także o to, jakie nawozy stosowane są w gospodarstwie i w jakiej ilości. Jaka jest powierzchnia nawożonych upraw i czy stosuje się nawozy naturalne. Trzeba będzie przy tym określić ilość zużytych nawozów. I wskazać, jaki ich procent powstał w gospodarstwie. W kolejnym dziale rolnik będzie zobowiązany podać szczegółowe dane dotyczące stosowanych w gospodarstwie zabiegów ochrony roślin.
W powiązaniu z prowadzeniem produkcji rolnej będą pytania o wyposażenie gospodarstwa. Wśród nich te o budynki gospodarskie oraz te o ciągniki i maszyny rolnicze. Aż po drobne szczegóły.
Osobną sprawą, której dotyczy spis, jest ekonomiczna strona prowadzonej działalności rolniczej. Co się dzieje z produktami gospodarstwa? Jaka jest struktura jego dochodów? Jaki jest wkład pracy w prowadzenie gospodarstwa? Odpowiedzi na szczegółowe pytania mieszczące się w tych zakresach tematycznych dadzą w efekcie ważne informacje o tym, jak obecnie wygląda gospodarka rolna w Polsce.
Ostatni dział formularza spisu dotyczy hodowli ryb. Siłą rzeczy będzie wymagał odpowiedzi tylko od tych, którzy taką działalność prowadzą. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

prokuratura-katowice

Katowice. Klub sportowy jak pralnia pieniędzy

Ewa Chojnacka28 września 2020
policja9432

Pijany traktorzysta z 3-letnim wnukiem w kabinie jeździł po wsi

Ewa Chojnacka24 września 2020
jolanta-widera-z-rudy-slaskiej

Mieszkanka Śląska była w kwarantannie 80 dni, miała wykonane aż 24 testy

Ewa Chojnacka24 września 2020
writ

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie jest w Katowicach! To Wydział Radia i Telewizji UŚ

Ewa Chojnacka24 września 2020
l

Pra-Polak z jaskini Stajnia – żył już ponad sto tysięcy lat temu!

Ewa Chojnacka18 września 2020
biblioteka

Studia z wiedzy o regionie

Adam Świerczyński16 września 2020