Za co można dostać mandat nad wodą? – Gazeta Kłobucka
Region

Za co można dostać mandat nad wodą?

Nad wodą też są specjalne znaki, które pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa.
Za co można dostać mandat nad wodą?

BEZPIECZEŃSTWO. Tego lata mieliśmy nieco ciepłych, wręcz upalnych dni – i może jeszcze takich trochę mieć będziemy. Policja prowadziła w tym czasie akcję, podczas której przypominano o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. Warto wiedzieć, że nie wszystko nad wodą wolno. A są sprawy, za które można dostać mandat

O zagrożeniach czyhających nad wodą i o tym, co na przykład nie jest tam dozwolone, pisaliśmy niedawno. Dziś skupmy się zatem na tym, jakie zachowania są nie tylko niezalecane, ale wręcz traktowane jak wykroczenia. Kłobucka policja w tym sezonie patrolowała zbiorniki na Zakrzewie i w Ostrowach nad Okszą. Wypoczywających tam pouczano w ramach policyjnej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dla opornych możliwe są jednak także mandaty. Za co?
– Zgodnie z artykułem 55 Kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 złotych grzywny albo karze nagany. Karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, czyli na przykład wtedy, gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona – informuje mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz z kłobuckiej komendy policji.
Korzystanie z miejsc, gdzie kąpać się nie wolno – i gdzie nawet nie wolno wchodzić do wody – to niejedyne zachowanie, za które mogą spotkać przykre konsekwencje. Grzywnę można otrzymać także za pływanie na przykład łódką, żaglówką, kajakiem czy nawet rowerem wodnym lub po prostu jakimkolwiek „obiektem pływającym” po użyciu alkoholu lub środków odurzających. Wynika to z ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Krótko mówiąc: piwko podczas spływu na kajakach nie jest dozwolone. Jeśli się komuś na kajaku nudzi, może powinien poszukać innej rozrywki. Oczywiście to samo dotyczy prowadzenia w takim stanie wodnych pojazdów mechanicznych, choć tu o karze przesądza już Kodeks wykroczeń. Z kolei ustawa o żegludze śródlądowej umożliwia karanie osoby, która kieruje statkiem lub zajmuje stanowisko członka załogi statku, a nie ma do tego odpowiednich kwalifikacji. Ponieważ mamy w powiecie zbiorniki wodne, teoretycznie każda z wyżej wymienionych sytuacji może się zdarzyć. I może wiązać się z karą. (jar)
zasady-nad-woda

2 komentarze

2 Komentarze

  1. wybór

    13 września 2020 at 10:56

    Zapomniałem jaszcze dodać o samochodach i motocyklach jeżdżących po nabrzeżu , kiedyś nawet dostawca pizzy pojechał na sam koniec zbiornika zawieść zamówienie.

  2. wybór

    13 września 2020 at 10:52

    Przecież na kłobuckim zbiorniku nikt nie przestrzega żadnych zakazów nakazów itp.Pływający na „rowerkach wodnych nie mają założonych kapoków ,wprowadzane są psy pomimo bezwzględnego zakazu wprowadzania , często gęsto wieczorami widać palące się ogniska pod lasem.Nikt tego nie pilnuje i nie ma na to kar bo nie ma kto karać po prostu wolna amerykanka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

prokuratura-katowice

Katowice. Klub sportowy jak pralnia pieniędzy

Ewa Chojnacka28 września 2020
policja9432

Pijany traktorzysta z 3-letnim wnukiem w kabinie jeździł po wsi

Ewa Chojnacka24 września 2020
jolanta-widera-z-rudy-slaskiej

Mieszkanka Śląska była w kwarantannie 80 dni, miała wykonane aż 24 testy

Ewa Chojnacka24 września 2020
writ

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie jest w Katowicach! To Wydział Radia i Telewizji UŚ

Ewa Chojnacka24 września 2020
l

Pra-Polak z jaskini Stajnia – żył już ponad sto tysięcy lat temu!

Ewa Chojnacka18 września 2020
biblioteka

Studia z wiedzy o regionie

Adam Świerczyński16 września 2020