Wójt bez absolutorium i bez wotum zaufania – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Wójt bez absolutorium i bez wotum zaufania

Piotr Derejczyk „pisze historię”. W gminie Miedźno zdarzyło się – jak prawie nigdzie – że wójt nie dostał wotum zaufania i zyskał za mało głosów za absolutorium z wykonania budżetu.
Wójt bez absolutorium i bez wotum zaufania

SAMORZĄD. Polityczne trzęsienie ziemi w gminie Miedźno. Dysponujący dotąd kruchą przewagą głosów popierających go radnych w radzie gminy wójt Piotr Derejczyk nie utrzymał tej większości w najważniejszym momencie: głosowania nad absolutorium z wykonania budżetu i nad wotum zaufania

Na ostatniej sesji – późno, bo w części gmin uporano się z tymi zagadnieniami wcześniej – głosowano w Miedźnie m.in. nad uchwałami w sprawie udzielenia wójtowi gminy wotum zaufania i w sprawie udzielenia mu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok. Wotum zaufania udzieliło Piotrowi Derejczykowi tylko 6 radnych, gdy 8 było przeciw. W głosowaniu nad absolutorium 6 było za, 6 przeciw, 1 osoba się wstrzymała. Oznacza to brak udzielenia absolutorium, gdyż wymaga ono bezwzględnej większości głosów „za” – czyli większej ich liczby niż liczba głosów „przeciw” i wstrzymań od głosu. Wynik głosowania nad oboma uchwałami jest o tyle sensacją, że jest to pierwszy co najmniej od lat podobny przypadek w naszym powiecie. Z reguły udzielenie absolutorium wygląda jak formalność. Tu – krucha, popierająca wójta większość w radzie się załamała. Co dalej?
Brak wotum zaufania nie oznacza odwołania wójta. Dopiero gdyby dwa lata z rzędu wójt nie otrzymał wotum zaufania, rada gminy mogłaby rozpisać referendum w sprawie jego odwołania. Co w związku z brakiem absolutorium z wykonania budżetu? Tu opinię o uchwale wyraża najpierw Regionalna Izba Obrachunkowa. Jest i miejsce na składanie przez wójta wyjaśnień. Dopiero potem jest możliwość rozpisania referendum w sprawie odwołania wójta.
Jak łatwo zauważyć, pozycja wójta w polskim systemie prawnym jest bardzo silna i rada gminy ma niewielkie możliwości, by doprowadzić do jego odwołania. Wynika to stąd, że wójt wybierany jest w wyborach powszechnych. Więc również głosowanie powszechne – w formie referendum – jest potrzebne do jego odwołania. Jak potoczą się dalej sprawy w gminie Miedźno? Zobaczymy. Najwyraźniej jednak w radzie, dwa lata po wyborach, coś pękło. Przynajmniej na ostatniej sesji. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. mieszkaniec

    14 września 2020 at 22:41

    Taki rozwój sytuacji był do przewidzenia. Jak długo można tolerować takie postępowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

autobus

Wraca gminna komunikacja

Jarosław Jędrysiak10 sierpnia 2020
straz

Wozy za głosowanie

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2020
derejczyk

Spór wójta i odwołanej dyrektorki trwa w sądach

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
wq

Ile wydali na delegacje?

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
BRON

Groził bronią szwagrowi

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
policja

Domowy oprawca trafił do aresztu

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2020