Kumu wolno bez maski? I gdzie wolno wszystkim? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Kumu wolno bez maski? I gdzie wolno wszystkim?

Kto może nie nosić maski? ARCH.
Kumu wolno bez maski? I gdzie wolno wszystkim?

EPIDEMIA. Rozporządzenie z 9 października, na którym oparto obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych, wskazuje też dość jasno, kto jej nosić nie musi. I kiedy. Oraz gdzie każdy może jej nie mieć – i nie dostać mandatu

Pomijamy tu zupełnie to, czy maseczki coś dają, czy nie dają. Czy za ich brak można ukarać skutecznie czy nie. Czy wirus jest, czy to spisek. Czy ludzie umierają z powodu koronawirusa, czy to tylko skoczyła śmiertelność na choroby towarzyszące. Chodzi tylko o to, kto w ramach przepisów, które kilka dni temu ogłoszono, może maseczki nie zakładać, gdzie i kiedy jest to możliwe w taki sposób, że nikt się do osoby bez maseczki „nie przyczepi”.

Oni mogą nie nosić maski
Są osoby, których obowiązek noszenia maseczki w miejscach ogólnodostępnych (lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób: elementem odzieży, przyłbicą itd.) nie dotyczy wcale. Kto to taki?
Dość powszechnie wiadomo, że z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są dzieci do lat 5. Ust i nosa nie muszą też zasłaniać osoby, które nie są w stanie tego zrobić z powodu zaburzeń psychicznych, zaburzeń rozwoju lub niepełnosprawności intelektualnej albo które mają trudności w samodzielnym zakryciu czy odkryciu ust lub nosa.

W pewnych warunkach
Bez maski może przebywać w miejscu ogólnodostępnym pracownik wykonujący czynności służbowe w budynku, zakładzie, obiekcie czy także na straganie na targowisku – ale o ile osoba taka nie ma akurat bezpośredniego kontaktu z klientami czy interesantami. Bez maski ma prawo być także kierowca pojazdu publicznego transportu zbiorowego (np. autobusu) oraz kierowca wykonujący zarobkowy przewóz osób. Ale tylko pod warunkiem, że kierowca jest w pojeździe oddzielony od pasażerów. Takie przegrody spotyka się w niektórych autobusach.
Bez maski może pełnić służbę żołnierz, jeśli właśnie wykonuje zadania służbowe. I ksiądz nie musi mieć maski – w momencie sprawowania kultu religijnego. Dodatkowo obowiązek nie dotyczy sędziów, trenerów i zawodników uprawiających właśnie sport.

Tam każdy może bez maski
Powyższe przykłady dotyczą szczególnych zajęć i profesji. Natomiast my wszyscy też mamy możliwość poruszania się bez maseczki poza domem. Nie potrzeba jej zakładać, gdy przebywa się na terenie parku, zieleńca, lasu, plaży czy ogródka działkowego. Pozostały więc takie strefy, w których możemy się zgodnie z przepisami i bez obawy o konsekwencje poruszać bez maseczek na nosie i ustach. Tych środków ochrony nie potrzeba też zakładać podczas jazdy konnej.

To logiczne
Bez maski możemy też wziąć ślub. Jeśli już ktoś zdecyduje się na to mimo obecnych warunków. Maska nie jest wtedy potrzebna zarówno podczas ceremonii przed księdzem, jak i przed urzędnikiem stanu cywilnego. W końcu w masce trudno byłoby pocałować pannę młodą, prawda?
Maskę możemy też zdjąć podczas spożywania posiłków w lokalu gastronomicznym. Ale i wtedy, gdy spożywamy posiłki wydawane podczas podróży pociągiem – przy czym pod warunkiem, że siedzimy na miejscu, które zarezerwowaliśmy. (jar)

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Anonim

    16 października 2020 at 10:16

    Za to Ty głosowałeŚ na pedała i nie jesteŚ ChrzeŚcijaninem , tylko komunistą , więc jesteŚ ,,prawdziwym” polakiem …

  2. Janusz

    13 października 2020 at 22:09

    kaczyński może, i nikt mu mandatu nie da bo jest ponad prawem, a kto głosował na pisiorów ten nie jest Polakiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

telefon

Ważna zmiana dotycząca spisu rolnego

Adam Świerczyński21 października 2020
politowicz-mariusz

„W nocy apteki sprzedają głównie prezerwatywy, a nie leki”

Jarosław Jędrysiak20 października 2020
ozonatory

Kupili generatory ozonu dla szkół

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
częstochowska dalej-kiepura

Starosta zakażony koronawirusem!

Jarosław Jędrysiak16 października 2020
policja-93

Policja czuwa nad przestrzeganiem ograniczeń

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
klobuck

Zmarły kolejne trzy osoby

Jarosław Jędrysiak13 października 2020