Ilu siłaczy rozdzieli dwie małe półkule? – Gazeta Kłobucka
Opatów

Ilu siłaczy rozdzieli dwie małe półkule?

Uczniowie w ramach programu „Nauka dla Ciebie” uczestniczą w eksperymentach naukowych.
Ilu siłaczy rozdzieli dwie małe półkule?

EDUKACJA. W ramach programu „Nauka dla Ciebie” szkoły – także w naszym regionie – mogą korzystać z E-Naukobusu. Przykładem jest choćby szkoła w Opatowie

Siódmego października uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie mieli okazję samodzielnie eksperymentować z Centrum Nauki Kopernik. E-Naukobus to prowadzone na żywo zajęcia online. Uczniowie mogli więc między innymi poszukiwać odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, a nawiązujące oczywiście do słynnego eksperymentu sprzed lat.
– Uczniowie poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dlatego mogą dowiedzieć się, jak działają półkule magdeburskie – i szukać odpowiedzi na pytanie, ilu strongmanów potrzeba, aby je rozdzielić – mówi Anna Dąbrowska, specjalistka z dział promocji Centrum Nauki Kopernik.
Co z tymi kulami? Przypomnijmy tu tym, którzy ze szkoły wyszli już dawno temu. Chodzi o słynny eksperyment z połowy XVII wieku, w którym przyłożono do siebie szczelnie dwie metalowe półkule, a następnie ze środka, spomiędzy nich, wypompowano powietrze. „Przyssane” do siebie połówki udało się oderwać dopiero siłą szesnastu zaprzęgniętych po obu stronach koni. A to klasyczne doświadczenie było demonstracją istnienia ciśnienia atmosferycznego i siły, z jaką może działać. Ilu więc strongmanów byłoby potrzeba? Na pewno wielu.
To niejedyne doświadczenie, jakie uczniom przybliża kontakt z Naukobusem. Generalnie zaletą tej formy przyswajania wiedzy jest to, że odbiega ona od lekcji – zawsze w jakiś sposób szablonowych, a więc mniej koncentrujących uwagę.
– Eksperci Centrum Nauki Kopernik opracowali scenariusze zajęć tak, aby nie tylko prezentować zjawiska, ale i angażować uczniów. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi wykonają więc proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Przekonają się, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu – wskazuje ważną korzyść z programu „Nauka dla Ciebie” Anna Dąbrowska.
Celem programu nie jest jednak konkurowanie z nauczycielami, ale ich wspieranie. Popularyzacja wśród uczniów nauki, która może sprzyjać rozwojowi ich zainteresowań, a pośrednio i w efekcie także wzrostowi zaangażowania szkolny przedmiot i odkrywanie jego tajemnic w ramach tradycyjnej edukajcji. Ten szczególny rok wymusił tu pewne zmiany – i postawienie w dużym stopniu na kontakt online. A jednak, choć są to zajęcia online, są angażujące, bezpieczne oraz doskonale wpisują się w podstawę programową. Nie wymagają też dodatkowego przygotowania ze strony nauczycieli. No i oczywiście są bezpłatne. I dostępne dla szkół także z mniejszych miejscowości.
– Zajęcia online organizowane są w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, który jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym. W tym roku z zajęć programu skorzystało już ponad 2700 dzieci, a do końca roku będzie ich kilkanaście tysięcy. Program finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – uzupełnia Dąbrowska. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Opatów

sosniak-bogdan

Urząd gminy znów zamknięty

Jarosław Jędrysiak5 października 2020
pieniadze

Majątki radnych z Opatowa

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2020
ksiadz

„Czy ksiądz agituje?”

Jarosław Jędrysiak13 lipca 2020
gazz

Można się przyłączać do gazociągu

Jarosław Jędrysiak6 lipca 2020
K - Decyzje rządu wpływają na gminę (2445) + fot

Śmiecą w lasach, w rowach

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020
oddali-kew

Honorowo oddawali krew

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020