Opatów

Ilu siłaczy rozdzieli dwie małe półkule?

Uczniowie w ramach programu „Nauka dla Ciebie” uczestniczą w eksperymentach naukowych.
Ilu siłaczy rozdzieli dwie małe półkule?

EDUKACJA. W ramach programu „Nauka dla Ciebie” szkoły – także w naszym regionie – mogą korzystać z E-Naukobusu. Przykładem jest choćby szkoła w Opatowie

Siódmego października uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie mieli okazję samodzielnie eksperymentować z Centrum Nauki Kopernik. E-Naukobus to prowadzone na żywo zajęcia online. Uczniowie mogli więc między innymi poszukiwać odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, a nawiązujące oczywiście do słynnego eksperymentu sprzed lat.
– Uczniowie poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dlatego mogą dowiedzieć się, jak działają półkule magdeburskie – i szukać odpowiedzi na pytanie, ilu strongmanów potrzeba, aby je rozdzielić – mówi Anna Dąbrowska, specjalistka z dział promocji Centrum Nauki Kopernik.
Co z tymi kulami? Przypomnijmy tu tym, którzy ze szkoły wyszli już dawno temu. Chodzi o słynny eksperyment z połowy XVII wieku, w którym przyłożono do siebie szczelnie dwie metalowe półkule, a następnie ze środka, spomiędzy nich, wypompowano powietrze. „Przyssane” do siebie połówki udało się oderwać dopiero siłą szesnastu zaprzęgniętych po obu stronach koni. A to klasyczne doświadczenie było demonstracją istnienia ciśnienia atmosferycznego i siły, z jaką może działać. Ilu więc strongmanów byłoby potrzeba? Na pewno wielu.
To niejedyne doświadczenie, jakie uczniom przybliża kontakt z Naukobusem. Generalnie zaletą tej formy przyswajania wiedzy jest to, że odbiega ona od lekcji – zawsze w jakiś sposób szablonowych, a więc mniej koncentrujących uwagę.
– Eksperci Centrum Nauki Kopernik opracowali scenariusze zajęć tak, aby nie tylko prezentować zjawiska, ale i angażować uczniów. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi wykonają więc proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Przekonają się, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu – wskazuje ważną korzyść z programu „Nauka dla Ciebie” Anna Dąbrowska.
Celem programu nie jest jednak konkurowanie z nauczycielami, ale ich wspieranie. Popularyzacja wśród uczniów nauki, która może sprzyjać rozwojowi ich zainteresowań, a pośrednio i w efekcie także wzrostowi zaangażowania szkolny przedmiot i odkrywanie jego tajemnic w ramach tradycyjnej edukajcji. Ten szczególny rok wymusił tu pewne zmiany – i postawienie w dużym stopniu na kontakt online. A jednak, choć są to zajęcia online, są angażujące, bezpieczne oraz doskonale wpisują się w podstawę programową. Nie wymagają też dodatkowego przygotowania ze strony nauczycieli. No i oczywiście są bezpłatne. I dostępne dla szkół także z mniejszych miejscowości.
– Zajęcia online organizowane są w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, który jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym. W tym roku z zajęć programu skorzystało już ponad 2700 dzieci, a do końca roku będzie ich kilkanaście tysięcy. Program finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – uzupełnia Dąbrowska. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Jarosław Jędrysiak18 września 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023