Skorzystaj z dotacji i załóż firmę – Gazeta Kłobucka
Region

Skorzystaj z dotacji i załóż firmę

ARCH.
Skorzystaj z dotacji i załóż firmę

Ponad 650 osób może otrzymać dotacje na otwarcie własnej firmy na śląsku

O dotację na start mogą starać się firmy w województwie śląskim. Za kilka tygodni rozpoczną się pierwsze nabory. Otrzymać można ponad 23 tysiące złotych plus comiesięczne wsparcie na opłacenie podatków czy ZUS. Własna firma to marzenie – zarówno dla tych, którzy nie mają pracy i szukają pomysłu na życie, jak i dla tych, którzy mają już ten pomysł i chcą się wyrwać „na swoje”, by zarabiać na życiowej pasji.

Dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego można zrealizować niemal każdy pomysł na biznes.

Teraz pojawia się na to nowa szansa: już za kilka tygodni będzie można składać wnioski o dofinansowanie na własną działalność gospodarczą w całym województwie śląskim.

Nie tylko pieniądze
Osoby, które zakwalifikują się do jednego z projektów unijnych, otrzymają dotację w wysokości ponad 23 tys. zł Ale to nie wszystko.

Bardzo istotnym elementem są szkolenia i doradztwo przed rozpoczęciem działalności. Są dostosowane do poziomu wiedzy ubiegających się o dotację, tak więc osoby, które np. już miały kiedyś własną firmę, będą realizowały inny plan szkoleń niż ci, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu firmy.

Złożenie wniosku o dotacje to w praktyce złożenie biznesplanu – bez niego nie można wystartować. Minimum informacji, które powinien zawierać to: opis przedsięwzięcia, szacunkowy budżet (koszty, przychody, inne źródła finansowania), plan marketingowy oraz harmonogram. W technicznym wypełnieniu biznesplanu pomagają doradcy, którzy dokonują następnie jego oceny formalnej.

Wszyscy zakwalifikowani do projektu dodatkowo mogą otrzymać wsparcie pomostowe. Jest to comiesięczna dotacja w wysokości płacy minimalnej. Te pieniądze można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków w pierwszym okresie prowadzenia działalności (do 6 miesięcy, z opcją przedłużenia o kolejne 6) – np. na opłacenie ZUS, podatków czy opłat administracyjnych.

Jak otrzymać dotację?
Przede wszystkim trzeba spełnić formalne warunki – dwa najważniejsze i obowiązkowe to wiek powyżej 30 lat i zamieszkanie w województwie śląskim oraz przynajmniej jedno z dodatkowych kryteriów, np. być osobą w wieku 50 lat i więcej, kobietą lub osobą o niskich kwalifikacjach.

Warto podkreślić, że z dotacji mogą skorzystać także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, krótkoterminowych lub o niskich zarobkach.

Następnie trzeba się zgłosić do instytucji, która prowadzi taki projekt. Wyłoniono już te podmioty i podpisywane są z nimi umowy.

Pierwsze projekty, do których mogą zgłaszać się chętni na dotacje, pojawiły się już na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Warto ją śledzić, gdyż w najbliższym czasie zostaną na niej opublikowane kolejne propozycje projektów oraz informacje, gdzie i kiedy można się zgłaszać.

Planowane jest udzielenie ponad 650 dotacji.

Z uczestnikiem projektu, którego biznesplan został pozytywnie oceniony i zaakceptowany, podpisana będzie umowa, w której zobowiązuje się on do utrzymania działalności przez co najmniej 12 miesięcy. Jeśli się z tego nie wywiąże – będzie musiał zwrócić otrzymane środki.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

karetka

Rodzina miała przynieść mu obiad i powiedzieć, że ma koronawirusa. Okazało się, że już nie żyje

Ewa Chojnacka22 października 2020
karetka

Karetki w kolejce do szpitali

Adam Świerczyński20 października 2020
sad-czestochowa

Sądy anulują mandaty za brak masek

Ewa Chojnacka19 października 2020
a1

Ostatnie prace na obwodnicy Częstochowy

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
K - PATRONAT - Górnicza1

W tym roku ”Barbórka” będzie inna. Spółki górnicze i związki zawodowe odwołują imprezy

Ewa Chojnacka16 października 2020
wieczorek-jaroslaw

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na kwarantannie

Ewa Chojnacka16 października 2020