Dietetyk Radzi

Dyplomowany dietetyk kliniczny, sportowy. Specjalista do spraw żywienia człowieka w profilaktyce zdrowotnej. Specjalista immunodiagnostyki nietolerancji pokarmowych oraz diagnostyki badań genetycznych w zaburzeniach wchłaniania, u sportowców, osób dorosłych i dzieci z otyłością. Instruktor rekreacji ruchowej, fitness, mgr fizjoterapii.

Dietetyk    mgr Ewa Mizgała – Pręcikowska   

Jak zdrowo podjąć walkę z nadwagą lub otyłością radzi dietetyk mgr Ewa Mizgała-Pręcikowska

Chciałabym przedstawić 8 ważnych zagadnień dla osób z problemami nadwagi lub otyłości. Informacje dotyczą wyboru zdrowej formy ich leczenia, zgodnego z wytycznymi WHO oraz Instytutu Żywności i Żywienia.

Czy mamy problem nadwagi/otyłości?

• Pierwszym krokiem, który możemy uczynić by sprawdzić czy dotyczy nas problem nadwagi bądź otyłości to sprawdzić swoje BMI w tabelach.
Dla wyliczenia tego parametru będziemy potrzebować : wzrost, wagę i wiek.
BMI =masa ciała(kg) / wzrost ( m2)

wskaźnik powyżej 24,9 wskazuje już na nadwagę
a powyżej 29,9 otyłość.

U dzieci stosownym narzędziem kontroli wagi będą siatki centylowe a także wskaźnik BMI. Powyższe wskaźniku są jednak tylko parametrami szacunkowymi, które należy rozszerzyć o dokładne badanie indywidualnego składu ciała na urządzeniu bioimpedancyjnym, które wykonuje dietetyk w gabinecie.
Do przeprowadzenia takiego badania niewystarczająca jest zwykła waga łazienkowa z pomiarem wagi,wody, tkanki tłuszczowej. Urządzenie bioimpedancyjne powinno być certyfikowanym urządzeniem medycznym z legalizajcą. Powyższe urządzenie wskaże nam dokładnie indywidualny rozkład tkanki tłuszczowej z uwzględnieniem tkanki tłuszczowej viceralnej- umiejscowionej w części brzusznej, zawartość wody, masę kośćca, masę mięśniową. O takie urządzenie powinniśmy pytać wybierając gabinet dietetyczny. Pamiętajmy, że sam pomiar wagi nie daje nam dokładnej informacji dotyczącej ilości tkanki tłuszczowej u danej osoby oraz nie pozwala na kontrolowanie rezultatów kuracji odchudzających. Wiele diet nieprawidłowo zbilansowanych – szczególnie diety nisko węglowodanowe powodują szybki lecz pozorny spadek masy ciała. Ubytek masy jest bowiem spowodowany utratą wody oraz często przy długotrwałym stosowaniu utratą masy mięśniowej co może prowadzić do zaburzeń pracy serca, które jest naszym najważniejszym mięśniem !!! Bez powyższego urządzenia nie możemy w zdrowy sposób kontrolować kuracji.

Wielu pacjentów, którzy trafiają do mojego gabinetu mają już za sobą szeroki wachlarz przebytych diet i kuracji. Najniebezpieczniejsze jest podejmowanie walki z otyłością na własną rękę. O ile przy drobnych nadwagach możemy się wspomóc dostępną w fachowej literaturze wiedzą o tyle przy otyłości, która jest kwalifikowana już jako choroba – terapię odchudzania powinniśmy podejmować tylko pod okiem wykwalifikowanego dietetyka.

Jak rozpocząć leczenia otyłości:

1. Po pierwsze powinniśmy znaleźć fachową placówkę gdzie pracuje wykwalifikowany dietetyk.
Pamiętajmy,że zawód dietetyka w Polsce nie jest zawodem ustanowionym i wykonywać go mogą osoby bez odpowiedniego wykształcenia a ogłaszają się jako eksperci w odchudzaniu. Są to często kosmetyczki, nauczycielki, lekarze, instruktorzy fitness lub osoby po kilkudniowych przeszkoleniach, kursach. Nie obawiajmy się więc zważając na nasze zdrowie zapytać przed umówieniem się na wizytę czy dietetyk posiada dyplom uczelni wyższej, która przekazuje wiedzę zgodną z zaleceniami WHO, IŻŻ, czy posiada tytuł dietetyka, czy może ma tylko ukończony kurs, licencje, lub tylko jakiś kierunek paramedyczny nie zapewniający fachowej wiedzy żywieniowej.

• Po drugie dietetyk powinien kontrolować parametry morfologiczne( wyniki krwi) przed kuracja w jej trakcie oraz po jej zakończeniu. Badania, które warto wykonać przed wizytą jeśli mamy otyłość to Lipidogram : Chlesterol ogólny, HDL, LDL, TG, próby wątrobowe, poziom glukozy, TSH – hormony tarczycy. Pozostałe badania dietetyk może zasugerować w trakcie wizyty. Jest to konieczne aby monitorować zdrowy przebieg leczenia otyłości.

Po trzecie profesjonalne leczenie otyłości – to indywidualna dieta. Osoby z nadwagami II, III stopnia czy otyłościami nie powinny sięgać po diety niskokaloryczne ukazujące się w gazetach czy internecie ponieważ nie uwzględniają one indywidualnego zapotrzebowania na białka, tłuszcze, węglowodany oraz inne istotne składniki odżywcze. Stosowanie takich diet może przynieść pozorny rezultat, ale kosztem zwolnienia metabolizmu oraz niedożywienia, co w przyszłości będzie przyczyną osłabienia organizmu i powrotu wagi.

Prawidłowo dobrana dieta indywidualna powinna być układana dla każdej osoby indywidualnie, uwzględniając jej skład ciała, stan odżywienia i wyniki badań. Dlatego też cała kuracja odchudzająca powinna być ściśle, regularnie kontrolowana przez dietetyka. Najlepiej jeśli kontrole składu ciała odbywają się po 10-14 dniach.

Po czwarte pamiętajmy, że prawidłowo zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji.
Z definicji „ Suplementy to dodatkowe do diety źródło odżywiania” tak więc jeśli mamy prawidłowo zbilansowaną dietę nie potrzebujemy jej uzupełniać suplementami. W aptekach, internecie, sklepach mamy dostępne tysiące „złotych tabletek na odchudzanie”. Pamiętajmy jednak,że suplementy nie są badane tak jak leki i nie możemy oczekiwać ich pewnego działania lub skutków leczniczych. Złota tabletka nie zastąpi zdrowych nawyków i prawidłowej diety. Suplementacje wskazane są tylko w przypadkach znacznych niedoborów, bądź schorzeń układu pokarmowego związanych z zaburzeniami wchłaniania. W przypadku wielu pacjentów o dodatkowej suplementacji diety może decydować tylko lekarz , zważając na pewne choroby, zażywane leki oraz ich połączenie. Wiele z witamin w dużych dawkach może być przepisywana tylko przez lekarza bądź w porozumieniu z nim.

• Po piąte rozpoczynając kurację odchudzającą powinniśmy nastawić się nie tylko na chwilową dietę, ale trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Najczęstszą przyczyną otyłości są właśnie długotrwale popełniane błędy żywieniowe. Dietetyk nauczy pacjenta w pierwszej kolejności zdrowych nawyków żywieniowych i na nich oprze dietę indywidualną.

• Po szóste ” nie leczą nas produkty” lecz ich ilość w diecie i ogólne zbilansowanie diety dobowej i tygodniowej. Podstawą diet redukcyjnych jest przestrzeganie indywidualnych gramatur produktów dla danego pacjenta. Dlatego też na przykład jedna dieta, którą ściągniemy z internetu lub przeczytamy w gazecie może zawierać za mało białka dla jednej osoby a za dużo dla drugiej, a tym samym jednej i drugiej szkodzić. Skład diety musi być ustalony indywidualnie oraz ulega zmianie w trakcie trwania kuracji wraz ze spadkiem wagi i zmianą struktury ciała. Jeśli u pacjenta występują choroby np. układu pokarmowego, nadciśnienie, nietolerancje pokarmowe, alergie, nowotwory, cukrzyca wprowadza się eliminacje pewnych produktów z diety ze względu na schorzenie.

• Po siódme do diety należy dołączyć dawkę ruchu. Jest to konieczne aby równocześnie ze spadkiem wagi zadbać o ujędrnianie ciała. Na początek wystarczy spacer, wraz ze spadkiem wagi i poprawą kondycji możemy intensyfikować ćwiczenia. Szczególnie osobom z dużymi otyłościami nie powinno się zalecać intensywnych ćwiczeń , które mogą obciążyć już obciążone wagą stawy.

• Po ósme każda osoba rozpoczynająca walkę z otyłością powinna informować dietetyka o zażywanych lekach, schorzeniach i walkę z otyłością prowadzić w porozumieniu z lekarzem rodzinnym bądź innym specjalistą. Wraz ze spadkiem wagi często dochodzi do potrzeby zmiany zażywanych leków, zmniejszenia ich dawek, takich jak : tabletki na cholesterol, ciśnienie czy cukier. Pacjent podczas wizyt u innych specjalistów także powinien zawsze informować lekarza o trwaniu kuracji odchudzającej.

Artykuł przygotowała : dietetyk mgr Ewa Mizgała-Pręcikowska

Wszystkich czytelników zapraszamy do wykonania bezpłatnego pomiaru składu ciała wraz z interpretacją w poniższych placówkach:
NZON Medlife
Lubliniec
ul. Opolska 1
tel.34 356 30 65 / 500 17 11 99

FitMania
Kłobuck
ul. Staszica 12
tel.885365002