Pozostałe artykuły

Dziedziczenie ubezpieczenia OC – zasady i wskazówki.

Dziedziczenie ubezpieczenia OC – zasady i wskazówki.

Niewielu z nas ma świadomość, co dzieje się z polisą OC po śmierci właściciela pojazdu. Okazuje się, że ubezpieczenie to automatycznie nie wygasa i jak najszybciej należy poinformować firmę ubezpieczeniową. Sprawdź, jakie są zasady działania w takich sytuacjach.

Każdy pojazd musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Jest to na tyle istotne, że nawet jeden dzień zwłoki w kwestii przedłużenia polisy (po wygaśnięciu starej) jest powodem otrzymania kary. Polisa jest skorelowana z autem, a nie z danym kierowcą, dlatego po śmierci właściciela auta – polisa nadal będzie obowiązywać. Pytanie, na kogo zostanie przepisana i jak, co do zasady, wygląda kwestia dziedziczenia? Czy otrzyma je spadkobierca? https://mubi.pl/poradniki/czy-ubezpieczenie-oc-przechodzi-na-spadkobierce/
Zapisy w testamencie
Najprościej sprawa ma się wtedy, gdy właściciel pojazdu zapisał go komuś w testamencie. Wtedy, wraz z autem, nowy właściciel dziedziczy również obowiązującą polisę. Jeśli pierwszy właściciel zakupił ubezpieczenie OC tuż przed śmiercią, to będzie obowiązywało przez kolejne miesiące – aż do zakończenia okresu trwania polisy. Nowy właściciel może oczywiście ją przyjąć lub wypowiedzieć i na własną rękę poszukać innej oferty. Przykładowo, może skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, zestawiającej oferty polis różnych towarzystw: https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/

Załóżmy, że właścicielem auta był Mariusz i zmarł w maju 2019 roku. Na bazie zapisów w testamencie, który został przygotowany przez Mariusza tuż przed śmiercią, auto miało zostać przekazane córce Mariusza – Joannie. Joanna otrzymała samochód wraz z polisą, zakupioną w kwietniu 2019 roku, co sprawia, że polisa ta będzie ważna do marca 2020 roku. Po tym okresie Joanna powinna wypowiedzieć umowę polisy i zawrzeć nową lub pozostawić obecna (w zależności od preferencji).

Postępowanie spadkowe
Zdarza się jednak, gdy właściciel nie pozostawił po sobie spisanego testamentu. W tej sytuacji przechodzi się na tzw. dziedziczenie ustawowe. Jest to proces, który zajmuje dużo czasu i może trwać nawet do momentu, w którym obowiązujące ubezpieczenie OC wygaśnie. Zgodnie z prawem, póki nie zostanie ustalony nowy właściciel pojazdu, wszystkie osoby, biorące udział w postępowaniu spadkowym solidarnie odpowiadają za długi spadkowe. Jeśli jedna z tych osób, zdecydowała się uiścić koszt za polisę OC, pozostali spadkobiercy powinni zwrócić mu część środków – w odpowiednich proporcjach.

Powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o śmierci właściciela
W momencie śmierci właściciela pojazdu, spadkobierca powinien jak najszybciej poinformować o tym fakcie firmę ubezpieczeniową. W sytuacji, gdy tego nie zrobi, polisa może odnowić się automatycznie po zakończeniu okresu jej trwania. Wynika to stąd, że ubezpieczyciel nie zna sytuacji i zakłada, że poprzedni właściciel żyje. Jeśli nie wypowiedział umowy ubezpieczenia – może otrzymać wezwanie do zapłaty składki i automatycznie przedłużenie polisy. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia komunikacja i przekazanie informacji ubezpieczycielowi.

Działania formalne niezbędne po odziedziczeniu pojazdu
Jak tylko zostaniemy spadkobiercą auta objętego polisą OC, powinniśmy zgłosić ten fakt do firmy ubezpieczeniowej. Możemy to zrobić pocztą tradycyjna lub zdalnie. Ważne, żeby dołączyć odpowiednie dokumenty – wskazać numer polisy oraz przesłać skan aktu zgonu poprzedniego właściciela. Ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany najszybciej jak to możliwe – nawet w sytuacji, gdy nadal nie rozstrzygnięto spadkobiercy w postępowaniu spadkowym.

Gdy jeden z współwłaścicieli umiera
W sytuacji, w której pojazd należał do dwóch osób, po śmierci jednej z nich – druga nadal decyduje o kwestiach związanych z ubezpieczeniem. Również sama polisa nie wygasa po okresie jej obowiązywania tylko jest automatycznie wznawiana. Oczywiście, jeśli właściciel ją wypowie – standardowo może zawrzeć nową umowę z innym ubezpieczycielem.

Podsumowując, polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, dlatego nie wygasa po śmierci właściciela, a jest dziedziczona.
Po śmierci właściciela polisa obowiązuje na taki okres – na ile jest zawarta, chyba że spadkobierca zdecyduje się na wypowiedzenie umowy. Firma ubezpieczeniowa powinna zostać jak najszybciej poinformowana o zgonie ostatniego właściciela pojazdu. Jeśli spadkobierca tego nie zrobi – polisa zostanie odnowiona automatycznie.

W sytuacji, w której trwa postępowanie spadkowe, jeśli zajdzie konieczność opłacenia polisy dziedziczonego pojazdu – każdy ze spadkobierców odpowiada solidarnie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Pozostałe artykuły

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023

W trosce o Polaków Grupa Enea dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Marcin Syguda21 sierpnia 2023