Region

Oszukują „na pocztę”

Tak może wyglądać wiadomość od oszustów. Zwraca uwagę, że adres, pod który kieruje link, dość skutecznie udaje adres Poczty Polskiej, choć nim nie jest. Dlatego można się nabrać – i dać oszukać. POLICJA KŁOBUCK
Oszukują „na pocztę”

BEZPIECZEŃSTWO. Oszuści w każdych okolicznościach się odnajdą. Także obecnie znaleźli sposoby, by dobrać się do cudzych pieniędzy, korzystając z obaw związanych z epidemią. Na czym polegają próby dokonywania oszustw, przed którymi ostatnio przestrzega policja?

Działa to tak, że dostaje się niespodziewany SMS. W treści informacja pozornie pochodząca od Poczty Polskiej: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska…”. Oczywiście jest też informacja o konieczności dokonania opłaty za taką dezynfekcję. A żeby to zrobić, trzeba skorzystać z załączonego do wiadomości linku.
Podsyłanie podejrzanych linków to już doskonale nam znana metoda oszustów, którzy często próbują się podszyć pod znane instytucje czy firmy. I to jest dokładnie tak samo. Tylko okoliczności i przekazywana nam zmyślona historyjka są inne – teraz bardzo na czasie. W końcu ktoś może faktycznie czekać na przesyłkę, może się obawiać, czy nie będzie skażona – więc… jeśli się nie zastanowić, to łatwo ulec oszustom. Dlatego policja pilnie ostrzega, że pojawiły się próby oszukiwania w ten sposób. Co ważne, odnotowano je właśnie w naszym województwie.
– Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się między innymi pod pocztę, ale zdarzają się przypadki, że „udają” inne firmy czy instytucje cieszące się zaufaniem (np. pracowników sektora energii, telefonii komórkowej). Poczta Polska nie wysyła SMS-ów dotyczących konieczności dokonania dodatkowej płatności z tytułu dezynfekcji w celu otrzymania przesyłki. Otrzymane esemesem lub mejlem informacje o zmianie cennika i konieczności dopłaty niewielkiej sumy często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane, pozwalające okraść konto – przestrzega rzeczniczka kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz.
Dziś trochę częściej korzystamy z usług poczty czy kurierów, bo przy zamkniętych sklepach i ograniczeniach w przemieszczaniu się robimy zakupy przez internet. Warto więc wiedzieć, że oszuści też o tym wiedzą i szukają sposobów, jak się teraz na tym dorobić. Oczywiście za nic mają to, że wielu ludziom trudniej jest dziś wiązać koniec z końcem.
– Apelujemy o szczególną ostrożność oraz to, aby o takich próbach oszustw informować także osoby starsze. Pamiętajmy, by nie klikać w linki do płatności i nie ściągać żadnych załączników, jeśli nie ma się pewności co do ich źródła – dodaje przedstawicielka policji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024