Region

ZUS przelewa postojowe

Część już wypłacono, część dopiero wypłacą. Jak to wygląda w cyfrach? ZUS
ZUS przelewa postojowe

Niemal 265 tys. świadczeń postojowych wypłaconych w kraju, w tym prawie 30 tys. w województwie śląskim. Jak ZUS radzi sobie z realizacją wniosków?

Te ponad ćwierć miliona już wypłaconych świadczeń to kwota blisko 532 mln złotych. W samym województwie śląskim blisko 30 tys. osób otrzymało z tego tytułu w sumie ponad 60,3 mln złotych. Wsparcie wypłacane jest już od 15 kwietnia i sukcesywnie trafia do kolejnych osób, w kolejnych terminach. Wielu wygląda ich jeszcze z niecierpliwością.
– Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na wypłatę postojowego. W związku z bardzo dużą liczbą wniosków, które do nas wpływają, nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich jednocześnie, dlatego wypłaty odbywają się systematycznie – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W obszarze działania oddziału ZUS w Częstochowie (Częstochowa oraz powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski) zrealizowano najmniejszą liczbę wniosków – jeśli porównać z innymi śląskimi oddziałami instytucji. Najniższa jest też wypłacona kwota. Postojowe wypłacono u nas 3 732 wnioskującym, przeznaczając na to kwotę łącznie 7 567 560 złotych.
– Zdecydowanie najszybciej obsługiwane są te wnioski, które wpłynęły do ZUS elektronicznie, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Jeśli wniosek wpłynął pocztą lub został złożony w bezpiecznej strefie do skrzynki, wówczas poddawany był kwarantannie, co wydłuża czas jego realizacji i obsługi. Niestety wiele wniosków złożonych przez naszych klientów zawiera błędy. W takich sytuacjach pracownicy ZUS kontaktują się z wnioskującym w celu ich usunięcia, jednak taka sytuacja sprawia, że procedura załatwienia wniosku wydłuża się – mówi rzeczniczka.
Najpóźniejszy termin składania wniosków o świadczenie postojowe to 3 miesiące od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
– Świadczenie można otrzymać po raz kolejny nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego – dodaje Kopczyńska.
Zainteresowani świadczeniem postojowym znajdą więcej informacji na stronach ZUS. Tam też można znaleźć stosowne wnioski. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024