Powiat

Wsparcie dla stratnych na chryzantemach

Czy pomoc po katastrofalnej dla sprzedawców chryzantem decyzji polityków zrekompensuje straty w odczuwalnym stopniu?
Wsparcie dla stratnych na chryzantemach

ŚWIADCZENIE. Do piątku (6 listopada) mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wnioskować o pomoc z ARiMR, jeśli poniosły straty w związku z zamknięciem cmentarzy na przełomie października i listopada, tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Stare powiedzenie głosi, że socjalizm potrafi bohatersko rozwiązywać problemy, które nie są znane w żadnym innym ustroju. Sytuacja z raptownym zamknięciem cmentarzy w ostatniej chwili i z pojawieniem się oczywistych tego konsekwencji trochę te minione czasy – niestety – przypomina. Za pomysły rządzących płacimy wszyscy. Mniejsza jednak o takie konstatacje. Kto w pośpiechu rzucił się na cmentarz w piątek po południu, kto może był już w podróży, gdy „objawiono” nowe, cmentarne zakazy – na pewno sam dosadnie, choćby tylko pod nosem, wypowiedział już stosowne opinie. Kto z kolei jest sprzedawcą i przez decyzje polityków poniósł katastrofalne straty finansowe, może choć trochę je zrekompensować, sięgając teraz po pomoc z państwowej kasy. Dla wielu przedsiębiorców może to być teraz kluczowo ważne – po tym, co im tydzień temu wyrządzono.
Wniosek do piątku, wpłata do końca roku, stawka nieznana
Na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje się, że o wsparcie mogą występować posiadacze co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub 200 ciętych. Potrzebne jest wypełnienie wniosku, w którym m.in. poda się liczbę i miejsce przechowywania chryzantem, potem złożenie go w odpowiednim terytorialnie biurze ARiMR. Zgłoszone chryzantemy będą odbierane (ma o tym informować wnioskodawcę kierownik biura ARiMR). Te, które odebrane nie zostaną, w udokumentowany sposób muszą być zutylizowane. Co istotne, jeszcze nie podano wysokości pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę. Czyli stawka, swego rodzaju „urzędowa cena” zmarnowanej chryzantemy, nie jest jeszcze znana. Nadto pomoc ta ma być wypłacana w terminie nawet do końca tego roku.
Po szczegóły odsyłamy zainteresowanych na stronę ARiRM. Link do tematu chryzantem jest tam ulokowany na samej górze strony głównej instytucji.
Pomoc w Kłobucku
Dodajmy, że lokalnie także samorządy podjęły się pomocy przedsiębiorcom, których w trudnej sytuacji postawiła decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy, podjęta w ostatniej chwili i po podawanych w przededniu przez ministra Sasina informacjach, że do takiej sytuacji nie dojdzie. W Kłobucku decyzję o wsparciu tych, którzy ponieśli straty, podjął burmistrz Jerzy Zakrzewski. W magistracie na kontakt poszkodowanych w tej sprawie czekano już od poniedziałku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Świetne wyniki naszych maturzystów

Jarosław Jędrysiak12 lipca 2024

Wystartował „Dobry Start”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Podano stan kont ZUS po waloryzacji składek

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Na międzynarodowych łączach

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2024

Radary poszły w ruch

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2024

Wkrótce rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2024