Krzepice

Gmach GOK w Krzepicach ma 30 lat

GOK jeszcze w budowie. GOK KRZEPICE
Gmach GOK w Krzepicach ma 30 lat

JUBILEUSZ. Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach przy ulicy Częstochowskiej ukończył właśnie trzydzieści lat istnienia i służby lokalnemu życiu kulturalnemu. Kino – bo i tak się mawiało na ten budynek szczególnie często, gdy ta funkcja była początkowo częściej używana – zostało ukończone i oddane do użytku 9 listopada 1990 roku

Byłyby pewnie obchody z wielką pompą – i taka forma byłaby tu zasadna. No ale… mamy bardzo trudny rok epidemii, trudny dla kultury w sposób szczególny. Dzisiejszy stan nie przeszkadza jednak wspomnieć tych ważnych lokalnych dziejów, dotyczących powstania gmachu GOK-u przy ulicy Częstochowskiej i prowadzonej tam działalności kulturalnej.
– Nie sposób rozpocząć jubileuszowych wspomnień bez przybliżenia sylwetki wyjątkowo zasłużonej dla krzepickiej kultury osoby, śp. Kazimierza Zembali. To dzięki jego uporowi, determinacji i społecznikowskiej pasji powstał ten obiekt. Oczywiście przy ogromnym wsparciu rodziny, znajomych i wielu aktywnych mieszkańców Krzepic. Dzisiaj jesteśmy dumni z tego, że możemy kontynuować misję naszych poprzedników – podkreśla obecne kierownictwo GOK-u.
Zespół placówki miał wiele planów na tę rocznicę, ale dziś spotykać się wolno tylko w sieci. Pech, że jeszcze niedawno możliwa była choć ograniczona działalność placówek kultury, oparta na bezpośrednim kontakcie ludzi. Dziś obiekty te wszystkie odgórnie pozostają zamknięte z powodu epidemii.
Wielu jeszcze pamięta początki działalności GOK-u przy Częstochowskiej – do oddania obiektu przy Krótkiej w zasadzie jedynego tego rodzaju obiektu w Krzepicach i okolicy. Wielu ma też w pamięci postać ówczesnego szefa placówki, śp. Kazimierza Zembali. Jego syn – przesławny i wciąż wiernie pamiętający o rodzinnych Krzepicach minister profesor Marian Zembala ufundował dla krzepickiego domu kultury stylowe pianino.
– To instrument z duszą, piękną historią i niesamowitym brzmieniem. Panie Profesorze! Serdecznie dziękujemy – jesteśmy wzruszeni! Jako kontynuatorzy kulturalnej misji zapoczątkowanej przez pana Ojca, śp. Kazimierza Zembalę, obiecujemy, że będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby amatorski ruch artystyczny na terenie gminy Krzepice rozwijał się jak najlepiej – deklaruje zespół GOK-u.
I wiele się w Krzepicach rzeczywiście dzieje. Nawet teraz – gdy niektóre placówki kultury od miesięcy prawie zamarły, zespół krzepickiego domu kultury stara się przenosić życie kulturalne do internetu. Organizować spotkania i zajęcia wirtualne. To nie to samo, co kontakt osobisty, co spotkanie w grupie – no ale… dziś tyle i to tak wiele. My przynajmniej jesteśmy przekonani, że ta wyżej cytowana obietnica już jest realizowana. I oby tak dalej.
A co z obchodami? Choć fizycznie do mającego swój jubileusz gmachu przyjść się dziś nie da, zespół GOK-u nie uznał, że to okazja, by odpuścić. Przygotował film prezentujący GOK i jego pracę specjalnie na okoliczność tego jubileuszu. Można go znaleźć na stronie krzepice.pl – a link do niego wrzucamy też do tego artykułu w jego wersji na nasz serwis internetowy. (jar)

gok-krzepice

A tak GOK wygląda dzisiaj.
GOK KRZEPICE

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Nowi sołtysi

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Z myślą o strefie ekonomicznej

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Uczniowie porządkowali zabytkowy kirkut

Jarosław Jędrysiak27 czerwca 2024

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2024

Woda i ścieki mocno w górę

Jarosław Jędrysiak19 czerwca 2024

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024