Kłobuck

Będzie kanalizacja Zakrzewa?

Kanalizacja Zakrzewa to kwestia przyszłości, ale zasadniczo już tej przesądzonej. Trwają różne niezbędne czynności formalne. I oczekiwanie na możliwość sięgania po przyszłe środki unijne. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Będzie kanalizacja Zakrzewa?

INWESTYCJA. Temat kanalizacji kłobuckiego Zakrzewa przewija się regularnie tak w dyskusjach publicznych, jak i w mediach społecznościowych oraz rozmowach mieszkańców. Jakie kroki ostatnio podejmowano w tej sprawie w magistracie?

Sprawa jest, generalnie rzecz biorąc, jeszcze na etapie „papierów”, ale zarazem znajduje się w nakreślonych już planach ratusza na przyszłość.
Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz informował o wniosku do Wód Polskich w sprawie granic aglomeracji Kłobuck. Chodzi tu o aglomerację w znaczeniu obszaru objętego kanalizacją. Czego konkretnie dotyczy zmiana i z czego ona wynika? Okazuje się, że ma to związek właśnie z kanalizowaniem Zakrzewa. Ściślej – z przygotowywaniem się do nowego unijnego okresu budżetowego i do środków do pozyskania w jego ramach. Także na kanalizację. Jest to po prostu konieczna procedura, aby gmina Kłobuck (jak każda zresztą gmina w Polsce) mogła pozyskiwać środki unijne w kolejnych latach. A jest pewne, że takie plany tutaj są.
– Przymierzamy się do realizacji dość potężnego zadania kanalizacji Zakrzewa. Aglomeracja jest przygotowywana właśnie pod kątem tego zadania – zapowiada Jerzy Zakrzewski. Jeśli w przepisach unijnych nic się nie zmieni, to dla uzyskania dofinansowania potrzebne będzie gminom uzyskiwanie liczby 125 osób na kilometr sieci kanalizacyjnej. Czyli wciąż istotny będzie czynnik wystarczająco dużego skupienia ludności. W naszych lokalnych warunkach, jak doskonale wiemy, nie brakuje miejsc, gdzie zabudowa jest zbyt luźna, by spełniać ten warunek, co z kolei praktycznie uniemożliwia budowanie kanalizacji w takich miejscowościach. To znaczy nie tyle uniemożliwia, ile czyni niewykonalnym z powodu finansów – bo gdy nie przysługują środki unijne, samorządy podobnych kosztownych zadań z własnych budżetów nie podejmują. Podobny problem występuje wtedy, gdy brakująca sieć ma być budowana w gęsto zaludnionej, ale oddalonej od reszty sieci miejscowości. Wspomniany przelicznik jest po prostu kluczowy. I musi być brany pod uwagę także w gminie Kłobuck. Kwestie związane z tak zwaną aglomeracją biorą go pod uwagę. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Burmistrz dziękował pracownikom służb komunalnych

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dzień tych, którzy krzewią czytelnictwo

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024