Region

Ruszył spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie możliwy i w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. ARCH.
Ruszył spis powszechny

SPOŁECZEŃSTWO. Każdy ma obowiązek poddać się spisowi. Raz na dekadę spisy prowadzi się obowiązkowo nie tylko w Polsce

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zostanie przeprowadzony w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Wyniki są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, ale także województwem, powiatem czy gminą. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Obecnie obowiązkową formą jest samospis internetowy. A metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego. Działa już infolinia spisowa GUS, dostępna pod numerem 22 279 99 99. Tam można uzyskać wszelkie informacje.
W obecnym okresie szczególnie istotne jest, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie możliwy i w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.
Kogo dotyczy obowiązek spisania się? Wszystkich. Nie ma tu znaczenia zameldowanie, miejsce zamieszkania (podczas takich spisów spisuje się np. również osoby bezdomne). Pytania dotyczą spisywanej osoby i spraw, które jej dotyczą. Dane są objęte tajemnicą spisową i są analizowane w systemie tylko zbiorczo. Co ciekawe, spis zawsze przynosi pewną korektę danych posiadanych przez urzędy. Na przykład co do liczby mieszkańców, którą co prawda śledzi się urzędowo na bieżąco, ale która w praktyce – jak dowodzą spisy – zwykle nieco odbiega od tego, co w papierach.
Kto nie będzie mógł spisać się przez internet, skorzysta np. z pomocy rachmistrza. Czyli kłopoty z obsługą urządzeń cyfrowych nie powinny nikogo lękać. Jest i na to proste rozwiązanie.
Odmówić spisania się nie można. Grozi za to grzywna. W Polsce spisy wynikają nie tylko z naszego prawa, ale są też obowiązkiem nakładanym na kraje przez władze unijne. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Nawet dotacje unijne oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależne są od tych danych. Szczegółowych informacji warto poszukać na stronie GUS. Zresztą jeśli coś będzie wywoływało trudności, to będziemy do tego wracać w artykułach. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024