Powiat, klasa okręgowa, A- i B-klasa

Okręgówka – Amator trzeci, Olimpia piąta

Amator Golce, po wygranej 3:1 (1:0) w powiatowych derbach z Liswartą Krzepice, wywalczył trzecie miejsce w częstochowskiej klasie okręgowej. O piłkę walczą Paweł Bułą (Liswarta) z Dawidem Kasperkiewiczem (Amator-prawej). STANISŁAW WRZESIŃSKI

PIŁKA NOŻNA. Wyjazdowa wygrana 3:1 (1:0) po trzech bramkach (w tym dwóch Dawida Wojtyry w doliczonym czasie gry) w powiatowych derbach z Pogonią Kamyk wywindowała Olimpię Truskolasy na piąte miejsce w tabeli końcowej częstochowskiej okręgówki

Złożona prawie w całości z wychowanków drużyna z Truskolas (spośród podstawowych zawodników jedynie bramkarz Robert Toporek piłkarską przygodę rozpoczynał w Zniczu Kłobuck) w przypadku przegranej w tym meczu mogła zakotwiczyć nawet na dwunastym miejscu.

Derbowa wygrana, również 3:1 (2:0), z Liswartą Krzepice zapewniła trzecie, tzw. medalowe miejsce Amatorowi Golce. Aspirujący również do trzeciej pozycji MLKS Woźniki w Częstochowie 0:2 (0:0) uległ Orłowi Kiedrzyn. Wicelider, KS Panki, pomimo prowadzenia nawet do 48. minuty 4:1 (4:1) ostatecznie 4:4 zremisował na wyjeździe z walczącą o utrzymanie Wartą Mstów (wyrównujący gol Krzysztofa Kloczkowskiego w 92. minucie). Duży wpływ na końcowy wynik spotkania miała czerwona kartka (dwie żółte), którą otrzymał w 63. minucie Arkadiusz Hyra (Panki).

Zaledwie 70 minut (zgodnie z protokołem meczowym) trwało spotkanie pomiędzy zdegradowanym Lotnikiem Kościelec a nowym IV-ligowym beniaminkiem, Zniczem Kłobuck, zarazem mistrzem częstochowskiej okręgówki w sezonie 2018/2019. Spotkanie to trwało krócej ponoć ze względu na wysoką temperaturę (mecz rozpoczął się o godz. 15.00). Co ciekawie, równolegle rozgrywany pojedynek w Golcach trwał pełne 90 minut (odliczając przerwy na uzupełnienie płynów chłodzących).

Wyjazdowa porażka 1:3 (0:1) ze zdegradowaną już wcześniej Wartą Kamieńskie Młyny spowodowała, że drugi piłkarski spadek (najpierw z IV ligi, a obecnie z okręgówki) zalicza Sparta Lubliniec. Tę niepowtarzalną szansę w pełni wykorzystała Unia Kalety (która przed XXXIV kolejką zajmowała spadkowe 13. miejsce), gromiąc aż 10:1 (4:0) ostatnią w tabeli Olimpię Huta Stara (sto straconych w rozgrywkach goli) oraz, co najważniejsze, utrzymując się w częstochowskiej okręgówce. Degradacja lublinieckiej Sparty powoduje, że z A-klasą lubliniecką żegnają się także zajmujące obecnie szóste miejsce w tabeli klubowe rezerwy. W A-klasie pozostaje natomiast jedenasty w tabeli Huragan Jezioro (który zostałby zdegradowany w przypadku spadku Unii Kalety).

W niedzielę (23.06., 17.30) w Kamyku zostanie rozegranie barażowe spotkanie pomiędzy Alkasem Aleksandria a KS-em Złoty Potok o utrzymanie się w A-klasie częstochowskiej.

W A-klasie lublinieckiej dziewiąty w tabeli Płomień Przystajń 0:8 (0:1) uległ na wyjeździe Pokojowi Sadów, a w międzypowiatowych derbach Huragan Jezioro 4:3 (2:2) pokonał Błękitnych Herby. W ostatniej, XXVI kolejce (22.06., 17.00) Płomień spotka się z Promieniem Glinica, a Huragan zmierzy się w Hadrze ze Żwireksem.

W B-klasie częstochowskiej (II grupa), pomimo porażki 1:3 (0:1) z prowadzącą w tabeli Unią Masłońskie), z A-klasowego awansu cieszyli się piłkarze KS-u Kotowice. Kolejne spotkanie tej grupy, w którym Warta II Mstów 5:2 (3:2) wygrała z MKS -em II Myszków, sędziował ekstraklasowy arbiter Jarosław Przybył z Kluczborka.

W B-klasie lublinieckiej bramka Marcina Ćwieląga w 88. minucie zadecydowała o wyjazdowej wygranej Płomienia Borowe z Płomieniem Łagiewniki Wielkie. W XXII kolejce (22.06., 17.00) dziesiąty w tabeli Płomień będzie podejmować w Golcach Rybaka Ciasna.

Wyniki (XXXIV kolejka)

Amator Golce-Liswarta Krzepice 3:1 (Patryk Chajduś, Piotr Kotas, Michał Wróblewski; Jakub Krakowiak), Pogoń Kamyk-Olimpia Truskolasy 1:3 (Patryk Czyż; Dawid Wojtyra-3); Lotnik Kościelec-Znicz Kłobuck 0:7 (Maciej Wolski-4, Kamil Wojtyra-2, Mariusz Pawelec), Warta Mstów-KS Panki 4:4 (Kacper Tyras, Michał Kowalczyk, Ernest Mazanek, Krzysztof Kloczkowski; Tomasz Pasieka-2, Jakub Jedrzejczak, Jakub Koza), Warta Kamieńskie Młyny-Sparta Lubliniec 3:1 (Michał Zych, Krzysztof Markowski, Maksym Brezdeniuk; Rafał Markowski), Unia Kalety-Olimpia Huta Stara 10:1 (Arnold Imiołczyk-3, Adrian Golec-2, Damian Zuber, Piotr Sowa, Mateusz Słodczyk, Mariusz Urbańczyk, Piotr Bryś; Kamil Zasępa), Orzeł Psary/Babienica-GLKS Gmina Kłomnice 1:5 (Adam Młynek; Piotr Borowiecki-2, Bartłomiej Szymczyk-2, Mateusz Perliński), Orzeł Kiedrzyn-MLKS Woźniki 0:2 (Miłosz Socha, Sebastian Lachowski), Piast Przyrów-KS Stradom Częstochowa 0:1 (Robert Kowalczyk).