Województwo

Udział ARiMR w uroczystościach dożynkowych

Fot.: ANATOL BOSKI (BOR)
Udział ARiMR w uroczystościach dożynkowych

W czasie ostatniego weekendu w woj. śląskim odbyło się wiele uroczystości dożynkowych o wymiarze gminnym, parafialnym i powiatowym. Dyrektor Śląskiego OR Stanisław Gmitruk uczestniczył w uroczystościach w Ostrowach nad Okszą (gm. Miedźno, pow. kłobucki), w Kamyku (gm. Kłobuck) oraz w Niegowie (pow. myszkowski)

Paweł Gliński (BZZL)

Uroczystości w Ostrowach rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Przewodniczył jej ks. prałat Eugeniusz Sikorski, duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej, który wygłosił również homilię. Podczas mszy nastąpiło uroczyste przekazanie dożynkowego chleba na ręce celebransa oraz proboszcza tej parafii ks. Piotra Mizery; ks. prałat E. Sikorski poświęcił piękne wieńce dożynkowe. W kościele obecni byli honorowi goście, w tym m.in. Jarosław Lasecki – senator RP, Jerzy Sądel – poseł RP, Stanisław Gmitruk – dyrektor Śląskiego OR ARiMR, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Henryk Kiepura – starosta kłobucki, Piotr Derejczyk – wójt gminy Miedźno, Leszek Idasz – przewodniczący Rady Gminy Miedźno, Helena Sikora – kierownik placówki KRUS w Kłobucku, druhowie strażacy z pocztami sztandarowymi oraz członkinie kół gospodyń wiejskich z całej gminy Miedźno. Po mszy uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na stadion LKS Naprzód Ostrowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk uroczyście powitał gości, rolników, oraz podziękował współorganizatorom imprezy, tj. ks. proboszczowi Piotrowi Mizerze, GOK-owi Miedźno, LKS-owi Naprzód, OSP Ostrowy, sołtysowi wsi Ostrowy oraz starostom dożynkowym za dobrą współpracę przy organizacji tej pięknej uroczystości. Następnie głos zabierali zaproszeni goście, po czym nastąpiło wręczenie nagród uczniom biorących udział w zorganizowanych konkursach oraz pokazy prac rolniczych przy użyciu dawnych narzędzi i maszyn. Potem dyrektor Stanisław Gmitruk udał się do Kamyka, by uczestniczyć w gminno-parafialnej części dożynek, która odbyła się na terenie miejscowego Folwarku. Podziękował organizatorom za zaproszenie, a rolnikom za ciężką pracę, zebrane plony oraz dobrą współpracę ze Śląskim OR i BP ARiMR w Kłobucku. Poinformował także o aktualnym stanie realizacji programu PROW 2014-2020, przypomniając o naborze wniosków do działania „Premie dla młodych rolników”. Zaprosił także do uczestnictwa w szkoleniu z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” (zaplanowanych na 17 września w Śląskim ODR Częstochowie).
Z Kamyka Gmitruk udał się do Niegowy, gdzie również odbywały się dożynki gminno-parafialne (które będą opisane w kolejnej relacji).

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Województwo

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Województwo

Bogactwa naszych posłów

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2018