Kłobuck

Gimnazjaliści na tropie Jana Długosza

Gimnazjaliści na tropie Jana Długosza

W sobotę 19 września uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku wzięli udział w Młodzieżowej Grze Miejskiej „Długoszowym szlakiem”, zorganizowanej z okazji XIV Dni Długoszowskich

Inicjatorkami zabawy o charakterze edukacyjnym były nauczycielki gimnazjum: Anna Neczajewska-Kozińska, Aleksandra Pyzik, Kinga Sowińska, oraz nauczyciele wspierający: Joanna Rosicka-Polewka, Dorota Ciemięga, Anna Jakubczak, Żaneta Kęsik, Joanna Hamerla.
Celem zorganizowania gry miejskiej było utrwalenie wiedzy o naszym słynnym dziejopisarzu, rozwijanie pasji historycznej, kształtowanie szacunku wobec dziedzictwa kulturowego i postaci tworzących historię Polski, rozbudzanie patriotyzmu lokalnego oraz integracja młodzieży ze szkół Kłobucka.
Zabawa poświęcona kronikarzowi rozpoczęła się już w godzinach porannych. Uczniowie spotkali się w świetlicy szkolnej, by wybrać grupę i zapoznać się z regulaminem. Co ważne, w zabawie wzięli udział nie tylko gimnazjaliści, ale również zaproszeni goście: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku wraz z opiekunami. Do każdego zespołu został przyporządkowany jeden nauczyciel, który przez cały czas trwania zabawy dbał o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Po zakończeniu czynności wstępnych uczniowie otrzymali pierwsze zadanie, polegające na artystycznym ozdobieniu średniowiecznych inicjałów. Każda grupa podeszła do zadania z niezwykłą precyzją. Ozdobione litery utworzyły hasło – imię i nazwisko słynnego kronikarza. Kolejnym punktem programu było rozpoczęcie gry miejskiej, która swoją formułą przypominała znaną z dzieciństwa grę w podchody. Każda grupa otrzymała kopertę z zagadką – jej rozwiązaniem była nazwa miejsca, gdzie znajdowało się kolejne zadanie i wskazówka. W ten sposób uczniowie trafili do różnych punktów: Ośrodka Sportu i Rekreacji, Gminnej Biblioteki Publicznej, kościoła św. Marcina i Urzędu Gminy. Tam czekały na nich kolejne podpowiedzi.
W miłej atmosferze i przy sprzyjającej pogodzie wszystkie drużyny bardzo dobrze zrealizowały zadania. Nie zabrakło też „ducha zdrowej rywalizacji”. Zmęczeni, ale uśmiechnięci uczniowie spotkali się na rynku Jana Pawła II, gdzie zostali przywitani i obdarowani medalami przygotowanymi przez prezesa Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa” Andrzeja Sękiewicza. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że tego typu zabawa była ciekawą alternatywą dla lekcji historii.
– Mamy nadzieję, że podobne działania będą kultywowane w następnych latach, a młodzież w niecodzienny sposób będzie zdobywać cenne wiadomości z naszej lokalnej historii – mówiła Żaneta Kęsik, jedna z organizatorek.

Zdjęcia:

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024