Krzepice

Z Amerykanami w dialogu kultur

Z Amerykanami w dialogu kultur

Uczniowie Zespołu Szkół w Krzepicach przyjmowali 13-osobową grupę gości zza oceanu

Do Krzepic zawitali przedstawiciele amerykańskiej społeczności żydowskiej, którzy gościli w Polsce w ramach tygodniowej wizyty studyjnej.
– Wśród 13 osób są nauczyciele, rabini, studenci. Wielu spośród nich ma polskie korzenie – mówi Jolanta Drab z krzepickiej szkoły ponadgimnazjalnej.
Uczniowie z Krzepic w ubiegłym roku zostali laureatami konkursu organizowanego przez Fundację Forum Dialogu w ramach programu „Szkoła Dialogu”. W szkole pod hasłem „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć” jest realizowany projekt związany z historią i kulturą żydowską. Dlatego wizyta gości zza oceanu właśnie w Krzepicach nie jest przypadkiem.
Z pomocą trenera Forum Dialogu uczniowie najpierw przygotowali się do wizyty gości. Gdy ci przybyli, spotkanie rozpoczął warsztat integracyjny. W gwarze rozmów obie strony starały się poznać siebie jak lepiej.
– Warsztat był prowadzony metodami aktywnymi. Zarówno w małych zespołach zadaniowych, jak również w rozmowie w cztery oczy uczestnicy mieli okazję porozmawiać ze sobą na temat realizowanych przez młodzież projektów, ale także ich zainteresowań, planów – mówi Elżbieta Biernacka-Pacha, obok Jolanty Drab druga ze szkolnych koordynatorek projektu.
Dla uczniów tak bezpośredni kontakt z Amerykanami był też okazją do poćwiczenia angielskiego. W razie potrzeby jako tłumaczka pomagała szkolna anglistka, Sylwia Kowalczyk.
Druga część spotkania miała formę małej wycieczki, którą prowadzili absolwenci Szkoły Dialogu. Trasa wiodła śladami dawnej żydowskiej społeczności Krzepic: w miejsce nieistniejącej synagogi, obok tablicy upamiętniającej ofiary holokaustu, do ruin synagogi nad Liswartą oraz na zabytkowy żydowski cmentarz.
– Uczestnicy wycieczki wysłuchali modlitwy „Awinu Malkenu” w wykonaniu naszej uczennicy, Pauliny Mazur, która stanowiła fragment koncertu żydowskich pieśni, jaki odbył się podczas finału projektu „Szkoła Dialogu” w roku 2014. Wzruszyła ona bardzo naszych amerykańskich gości, gdyż zaśpiewana została obok ruin żydowskiej synagogi, po hebrajsku – relacjonuje Jolanta Drab.
– Spotkanie polsko-amerykańskie było dla nas kolejną okazją do pokazania, że w polskiej szkole wiele robimy dla edukacji na rzecz tolerancji – podsumowuje dyrektor szkoły Grzegorz Mastalerz. (jar)

Zdjęcia:

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Będzie przebudowa skrzyżowania na obwodnicy

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2024

Budują ulicę

Jarosław Jędrysiak28 maja 2024

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024