Miedźno

Rekordzista z wizytą w szkole

Grotołaz, himalaista i rekordzista świata w deniwelacji zajmująco opowiadał uczniom o swoich wyprawach oraz o pięknie i potędze przyrody.
SP MIEDŹNO
Rekordzista z wizytą w szkole

Wszedł niemal najwyżej i zszedł najniżej jak tylko można na Ziemi. Jako żywy przykład tego, że w życiu warto stawiać sobie cele, ale i dążyć do nich rozsądnie, szkołę w Miedźnie odwiedził himalaista i grotołaz Grzegorz Michałek

Czym zasłynął Grzegorz Michałek, gość uczniów Szkoły Podstawowej w Miedźnie? Tym, że pobił rekord świata w deniwelacji.
– To postać nietuzinkowa: ratownik GOPR, grotołaz, himalaista. Wyprawa, która w rezultacie doprowadziła do ustanowienia przez niego rekordu, zakładała zejście na dno najgłębszej jaskini Krubera-Voronia i wejście na szczyt Mount Everestu. 13 sierpnia 2012 ekipa z Grzegorzem Michałkiem w składzie stanęła na dnie najgłębszej jaskini świata. Od 8 kwietnia do 15 czerwca 2013 r. trwała potem wyprawa w Himalaje z zamiarem zdobycia najwyższego szczytu na planecie. Ostateczny rekordowy wynik wyniósł 10 380 metrów – opowiada o dokonaniach gościa Urszula Mazurek-Deska, nauczycielka szkoły w Miedźnie.
Do Miedźna Grzegorz Michałek przyjechał specjalnie ze swego rodzinnego Cieszyna, dzięki współpracy szkoły z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Nidzicką Fundacją Rozwoju „Nida”. To kolejny już projekt, który w szkole został zrealizowany właśnie dzięki tej współpracy.
Przez dwie godziny lekcyjne gość opowiadał o swej wyprawie w głąb Ziemi, potem – ku niebu, czyli w Himalaje. Uczniowie słuchali w skupieniu i oglądali liczne zdjęcia i filmiki, które oddawały klimat wyprawy.
– Grzegorz Michałek okazał się przy tym nie tylko wybitnym grotołazem i rekordzistą świata, ale i zajmującym gawędziarzem, człowiekiem otwartym i pełnym poczucia humoru – mówi Marzena Bęben, nauczycielka przyrody.
– Od razu znalazł wspaniały kontakt z młodzieżą. Poprzez proste doświadczenia, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, w przystępny sposób wyjaśniał zjawiska fizyczne. Prezentacja stanowiła więc wspaniałą lekcję przyrody i geografii. Jak na prawdziwego pedagoga przystało, himalaista zawarł w swojej prelekcji również elementy wychowawczej refleksji – nie kryje zadowolenia Mazurek-Deska.
Do czego więc gość przekonywał uczniów z Miedźna? Między innymi do tego, że aby zdobywać szczyty, trzeba mieć dobrze poukładane w głowie, bo każda brawura czy lekkomyślność mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jako ratownik GOPR Michałek wie o tym doskonale.
– Sam z pokorą GOPR-owca odpuściłem zdobycie szczytu w sytuacji nagłego załamania się pogody – tłumaczył uczniom decyzję podjętą pod szczytem Mount Everestu w Himalajach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Miedźno

Jechał zalany w trupa

Jarosław Jędrysiak16 marca 2024

Ile gmina wyda na inwestycje?

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2024

Miedźno chce reparacji od Niemiec

Jarosław Jędrysiak9 grudnia 2023

Odblaski trafiły do kolejnych osób

Jarosław Jędrysiak16 listopada 2023

Przypominają, by nie palić śmieciami

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2023

Jubileusz Państwa Krystyny i Zygmunta Turków

Marcin Syguda10 sierpnia 2023