Zawady

Dywanowy międzynarodowy projekt

Wkład uczniów z Zawad w międzynarodowy projekt ogromnego fraktalu, który przed stuleciem odkrył polski matematyk.
ANNA SUCHAŃSKA
Dywanowy międzynarodowy projekt

Dywan Sierpińskiego to tak właściwie fraktal geometryczny. Dla zapoznania się z tą tematyką nad projektem pracują uczniowie z wielu krajów

„Sierpiński Carpet Project” ma wielu uczestników, głównie uczniów, a na naszym terenie – gimnazjalistów z Zawad. Wszyscy razem konstruują największy na świecie Dywan Sierpińskiego. Będzie to wielka geometryczna struktura. Sam tylko fragment, który powstał właśnie dzięki wysiłkom gimnazjalistów z Zawad, ma wymiary 1,62 na 1,62 metra, a w całości dywanu jest zaledwie częścią o numerze 348.
Dywan Sierpińskiego to wielki fraktal, który powstaje tak, że najpierw dzielimy kwadrat na 9 jednakowych mniejszych kwadratów i usuwamy kwadrat środkowy. Potem dokładnie tak samo postępujemy z każdym z 9 kwadratów – dzieląc je znów na 9 mniejszych i usuwając środkowe. Proces powtarzamy więc na coraz mniejszych kwadratach, a dzięki temu powstaje wyjątkowy wzór. Fraktal ten odkrył sto lat temu słynny polski matematyk Wacław Sierpiński. Dziś wzór jest wykonywany w ramach międzynarodowego projektu po to, aby szerokie grono ludzi na całym świecie (koordynatorem projektu jest José L. Rodríguez z Uniwersytetu w Almerii w Hiszpanii) zapoznać z tematyką fraktali na ich klasycznym przykładzie. I dla samej wartości uczestnictwa w międzynarodowej i grupowej współpracy.
Polski fragment dywanu – z wykorzystaniem m.in. części wykonanej w Zawadach – będzie konstruowany 2 kwietnia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. 13 maja fragmenty z różnych krajów zostaną połączone w całość w Almerii w Hiszpanii. Utworzą kwadratowy dywan o boku 43,74 metra. Tak uczczona zostanie setna rocznica odkrycia tego fraktalu.
Dodajmy, że w Zawadach pracą zespołu uczniów opiekowały się panie: Anna Suchańska, Katarzyna Ptak i Renata Tronina. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zawady

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Zawady

Tężnia znów działa!

Jarosław Jędrysiak9 kwietnia 2024

Gmina Popów już ma tężnię

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2023

Nad Liswartą powstaje tężnia

Jarosław Jędrysiak17 września 2023

Policjanci odwiedzili harcerzy

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2023

Piłkarski turniej dla mieszkańców gminy

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2023

Ulice w budowie

Jarosław Jędrysiak15 sierpnia 2023