Lipie, Rębielice Szlacheckie, Zimnowoda

Chcą zlikwidować szkołę i przedszkole

Po jednej stronie sali sesyjnej zasiedli mieszkańcy Rębielic, po drugiej - Zimnowody. A pośrodku radni, w których rękach spoczął los placówek oświatowych w obu wsiach.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Chcą zlikwidować szkołę i przedszkole

KONTROWERSJE. W obecności około trzydziestu przedstawicieli mieszkańców Zimnowody i Rębielic Szlacheckich rada gminy większością głosów podjęła uchwały o zamiarze likwidacji szkoły w Rębielicach i oddziału przedszkolnego w Zimnowodzie. Nim decyzja zapadła, na sesji wypowiedziano szereg pełnych emocji zdań

Jarosław Jędrysiak

Sesja, na której podejmowano decyzje w sprawie losu obu placówek, odbyła się ubiegły piątek rano. Wstępnie planowano na nią tylko dwie uchwały w tej właśnie sprawie.

Czym uzasadniają uchwały?
Argumenty za decyzją o zamiarze likwidacji placówek podano w szerokich uzasadnieniach obu przygotowanych na sesję uchwał. Zreferujmy je pokrótce. W obu wypadkach jako główny argument pada demografia. W Rębielicach jest dziś w szkole 47 dzieci z 6 roczników, ale tylko 4 oddziały, bo w dwóch wypadkach mało liczebne sąsiednie roczniki są łączone w jedną klasę. W przyszłości prognozuje się tu co roku po 2-6 pierwszaków. Przedszkolaków jest 9 w jednej grupie, łączącej dzieci w wieku 3-7 lat. W Zimnowodzie przedszkolaków jest teraz 18, z czego 13 z samej Zimnowody. Prognoza demograficzna to 1-6 dzieci w kolejnych rocznikach.

Czytaj więcej w najbliższym, piątkowym numerze GK lu na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie, Rębielice Szlacheckie, Zimnowoda

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie, Rębielice Szlacheckie, Zimnowoda