Panki, Aleksandrów

Było kłamstwo w umowie?

Zapisy umowy wzbudziły w urzędzie poważne wątpliwości, wskutek czego o możliwości poświadczenia nieprawdy zawiadomiona została częstochowska prokuratura.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Było kłamstwo w umowie?

WOKANDA. W związku z zawiadomieniem prokuratury poważna stała się sprawa kadrowa w szkole w Aleksandrowie, którą w ubiegłym tygodniu zasygnalizowaliśmy. Chodzi o umowę o pracę zawartą z emerytowana nauczycielką, a zarazem szefową związków zawodowych, Henryką Kapuścik

Jarosław Jędrysiak

Pisząc o kłótni podczas sesji, gdy uchwalano zamiar likwidacji szkoły w Aleksandrowie, wspomnieliśmy o sugestii, że bardzo mocne sformułowania, która tam padły, mogły być zainspirowane sytuacją, do której na przełomie tego i ubiegłego roku doszło w szkole. Chodzi o sprawy kadrowe.

Dziwna umowa
Dodatkowych informacji poszukiwaliśmy w urzędzie gminy w Pankach. Jak się tam dowiedzieliśmy, w końcu ubiegłego roku do urzędu dostarczona została umowa o pracę, którą dyrektor szkoły Małgorzata Wiewiórowska-Kluba zawarła z nauczycielką Henryką Kapuścik. Wójt Bogdan Praski, zapytany tuż po sesji, powiedział, że on był zawarciu takiej umowy przeciwny. Nieco później dopytaliśmy dokładniej.
– Pani Kapuścik z końcem roku przeszła na emeryturę. Dyrektor Wiewiórowska-Kluba zapytała mnie na początku stycznia o możliwość jej zatrudnienia, już jako emerytki, do końca tego roku szkolnego. Nie wyraziłem zgody. Także i dlatego, że tę pracę mógłby wykonać ktoś inny, na przykład młody nauczyciel poszukujący pracy. Jednocześnie dyrektor poinformowała mnie, że umowę już zawarła, w końcu roku. Nie dokonano jednocześnie korekty arkusza organizacyjnego szkoły. A sama umowa wkrótce wzbudziła nasze wątpliwości – relacjonuje nam wójt gminy Panki.
Decyzje dyrektora, który może zatrudniać nauczycieli, nie są bez wpływu na budżet placówki, dla której organem prowadzącym jest gmina. Co do wątpliwości dotyczących dokumentu, okazały się one na tyle poważne, że gmina podjęła kroki prawne.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu (12.02.2016).
Przejdź do e-wydania

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki, Aleksandrów

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Panki, Aleksandrów

Likwidacja szkoły i burzliwa dyskusja

Redakcja10 lutego 2016