Krzepice

Tuczarnia wciąż się kotłuje

Droś szukał poparcia dla zwołania sesji tylko w sprawie biogazowni, ale na razie go nie znalazł.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Tuczarnia wciąż się kotłuje

PROBLEM. Jak daleko zajdzie sprawa biogazowni-tuczarni w Krzepicach i czy rozwiązaniem ostatecznym mają być decyzje personalne i polityczne? Byliśmy na kolejnym spotkaniu przeciwników zakładu generującego smród w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak

Spotkanie odbyło się w minioną środę. Wśród około 50 osób nie było przedstawiciela firmy prowadzącej tuczarnię i burmistrza. Imiennych zaproszeń dla nich organizatorzy nie skierowali – wywieszono ogłoszenia do publicznego wglądu.

Gnojowica i znaki zapytania
Spotkanie służyło zaznajomieniu zainteresowanych mieszkańców z ostatnimi danymi na temat funkcjonowania tuczarni, które wcześniej padły na sesji rady miejskiej. Pierwsza z głównych informacji to wpływy podatkowe dla gminy – jak już poinformowaliśmy na naszych łamach, są one nader skromne (wg skarbnika gminy sumują się w 860 zł rocznie). Wobec uciążliwości zakładu – to bardzo mało. Ze strony magistratu podano, że zakład pozyskuje z wodociągów ponad 55 tys. m3 wody. Marek Kajkowski zestawia te dane z informacją o ponad dwukrotnie mniejszej liczbie metrów sześciennych gnojowicy, która ma być wywieziona na pola. Pytanie o to, co dzieje się z resztą wody i czy nie kryje się tu dodatkowa, idąca w tysiące metrów sześciennych objętość gnojowicy, jest w takim zestawieniu zasadne. Kolejne zaś pytanie stawiane przez krytyków biogazowni-tuczarni dotyczy tego, czy ktokolwiek do tej pory tę sporą rozbieżność zauważył i czy podjął dostateczny wysiłek jej wyjaśnienia, skontrolowania zakładu i ewentualnego wyciągnięcia konsekwencji.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024