Panki

Pisankowo w bibliotece

Wykonane przez panie kolorowe bukiety z narcyzów, krokusów, kaczeńców, astrów, łubinu i fuksji powędrowały do domów, aby ozdobić wielkanocne stoły.
GBP PANKI
Pisankowo w bibliotece

WARSZTATY. Gminna Biblioteka Publiczna w Pankach i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizowały warsztaty „Wielkanocne ozdoby i papierowe cuda”

Na wstępie omówiono obrzędy i zwyczaje związane z Wielkanocą. Wśród zgromadzonych ozdób pojawiły się baranki, zające, gałązki bazi i bukszpanu, szydełkowe pisanki, drewniane ptaki oraz… tradycyjna baba wielkanocna. Przedstawiono też literaturę na temat tradycji wielkanocnych i wykonywania kwiatów i ozdób z bibuły, znajdującą się w bibliotece. W trakcie zajęć uczestniczki pod kierunkiem artystki ludowej Danieli Mońki wykonywali wiosenne kwiaty z bibuły i krepiny. Wykonane przez panie kolorowe bukiety z narcyzów, krokusów, kaczeńców, astrów, łubinu i fuksji powędrowały do domów, aby ozdobić wielkanocne stoły. Oprócz pięknych kwiatów i palm na warsztatach pojawiły się ceramiczne jaja, zające i pisklęta autorstwa Małgorzaty Świtalskiej, miejscowej artystki zajmującej się wytwarzaniem z gliny. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z tym materiałem i mogli samodzielnie wykonać własny projekt. Zajęcia z gliną szczególnie upodobały sobie dzieci. Na warsztatach nie zabrakło też pisanek barwionych w łuskach cebuli. Zdobieniem ich zajęła się Anna Balas. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczna frekwencja. (oprac. red.)

Galeria:

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Panki

Powitanie Nowego Wozu Strażackiego w OSP Panki!

Jarosław Jędrysiak27 maja 2024

Dzielnicowy sprzątał razem z uczniami

Jarosław Jędrysiak13 maja 2024

Rozbiórka poprawi widoczność

Jarosław Jędrysiak14 marca 2024

Gmina pomoże skorzystać z „Czystego Powietrza”

Jarosław Jędrysiak23 lutego 2024

Wójt przypomina o czyszczeniu przepustów

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2024

Chodzą fałszywi inkasenci

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2024