Lipie

Nie dopłacą PKS-owi do kursów

Wygląda na to, że PKS, zwracając się o dotację do gminy, oczekuje od niej niemożliwego - bo działania niezgodnego z obowiązującymi przepisami. Obecną sytuację referował w Lipiu Bogdan Gniła.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Nie dopłacą PKS-owi do kursów

KOMUNIKACJA. Z jednej strony jest obawa, że przewoźnik „zwinie” kursy, gdy nie dostanie dotacji z gminy – i ludzie nie będą mieli czym dojechać do pracy czy szkoły. Z drugiej strony są przepisy, które nie dają tu swobody działania. A także zdroworozsądkowa świadomość, że na rynku wolnej konkurencji nie można wspierać jednego tylko gracza

Jarosław Jędrysiak

Głównym przewoźnikiem w transporcie publicznym na terenie gminy Lipie jest częstochowski PKS. Także tutaj, podobnie jak w innych gminach, rozważano możliwość wsparcia finansowego PKS-u, aby ten nie redukował kursów, z których korzystają mieszkańcy gminy. Redukcje takie wynikają z rachunku ekonomicznego – o ile na trasie z Częstochowy do Kłobucka czy do Krzepic są pasażerowie, to na końcowych odcinkach, także tych w gminie Lipie, czasem w autobusie są pojedynczy pasażerowie lub wręcz autobus jedzie pusty. Kierownictwo PKS-u zwracało się o wsparcie takich nierentownych kursów, aby móc je utrzymać w interesie pasażerów – mieszkańców gmin. Ale w praktyce okazało się to trudne. Jak wcześniej informowaliśmy, ze wsparciem takim, z przyczyn prawnych, wstrzymała się gmina Popów. Teraz także gmina Lipie.
– Położenie gminy na krańcu powiatu i województwa, a także brak głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że docierające tutaj kursy PKS-u są nierentowne. Obecnie przez teren gminy przebiega 17 linii komunikacyjnych – informował radnych zajmujący się tą tematyką w lipskim urzędzie gminy Bogdan Gniła.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie

Odpowiedzialna pracownica nagrodzona

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Podali, kto odpowiada za odśnieżanie

Jarosław Jędrysiak7 grudnia 2023

Pojedzie do Doliny Krzemowej

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2023

„Być jak Ignacy” w Lipiu

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2023

Tablica pokaże jakość powietrza

Jarosław Jędrysiak30 maja 2023

Gminna aplikacja pomoże z odpadami

Jarosław Jędrysiak17 maja 2023