Kłobuck

Medycyna pola walki

Zaświadczenie o ukończeniu kursu może się przydać młodym ludziom przy rekrutacji do wojska lub policji.
ZS NR 3 KŁOBUCK
Medycyna pola walki

WARSZTATY. Młodzi strzelcy z Zespołu Szkół nr 3 odbyli szkolenie w ramach warsztatów prowadzonych przez żołnierzy Fundacji ,,Szturman” i Jednostki Strzeleckiej z Jaworzna, dotyczących czerwonej taktyki, czyli pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki. Prowadzącym zajęcia był doświadczony ratownik medyczny i jednocześnie instruktor Pionu Szkolenia w JWK w Lublińcu

Szkolenie komandosa obejmowało zakres wiedzy praktycznej z tamowania obfitych krwotoków na skutek ran postrzałowych i ciętych, w tym zakładanie opasek uciskowych – staz.
Kilkugodzinne zajęcia, w czasie których część teoretyczna stanowiła jedynie krótkie wprowadzenie, obfitowały w ćwiczenia praktyczne. Strzelcy musieli samodzielnie zakładać na kończyny stazy i opatrunki tamujące krwawienia. Kolejnym krokiem była nauka tych czynności w parach, przy zachowaniu zasad taktyki wojskowej, jaka obowiązuje na polu walki.
Instruktor, będący jednocześnie założycielem i szkoleniowcem Jednostki Strzeleckiej w Jaworznie, udzielał też rad co do konfiguracji indywidualnej apteczki, którą każdy uprawiający survival czy szkolący się w wojskowym fachu strzelec powinien posiadać. Zapoznawał również z różnymi rodzajami opasek uciskowych, podając zalety i wady każdej z nich.
Szkolenie zakończyło się egzaminem praktycznym, po którym strzelcy, którzy uzyskali pozytywną ocenę, otrzymywali zaświadczenie o ukończeniu kursu. Dla niektórych z nich może ono być kartą przetargową przy rekrutacji do Wojska Polskiego lub Policji Państwowej. Dla wszystkich zaś stały się powodem do dumy z nabytych umiejętności. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Burmistrz dziękował pracownikom służb komunalnych

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dzień tych, którzy krzewią czytelnictwo

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024