Powiat, Częstochowa, Katowice

Samoloty zbombardują lisy

Samoloty zrzucą szczepionkę z wysokości ok. 200 m, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych - podaje Jerzy Smogorzewski, śląski wojewódzki lekarz weterynarii.
PIOTR WIEWIÓRA
Samoloty zbombardują lisy

AKCJA. Od 2012 roku w naszym województwie nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia lisów wścieklizną. Służby weterynaryjne chcą jednak podtrzymać dobrą passę, dlatego od wczoraj rozpoczęły się zrzuty szczepionek, dokonywane przez samoloty startujące z lotniska Katowice-Muchowiec

Akcja potrwa do 28 maja. Samoloty zrzucą szczepionkę z wysokości ok. 200 m, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. Łącznie na terenie naszego województwa zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Będą one zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, np. polami, łąkami czy ogródkami działkowymi. W Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) dodatkowo zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki. Bardzo ważna w trakcie trwania akcji jest ostrożność.

Podniesione przestaną być atrakcyjne
Szczepionek nie należy podnosić z ziemi – trzeba pozostawić je tam, gdzie leżą. Wzięte do ręki przesiąkną zapachem człowieka, a wtedy staną się już dla lisów nieatrakcyjne. Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się też wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki). Ponadto zakazane są w tym okresie polowania.
– Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów – informuje Jerzy Smogorzewski, śląski wojewódzki lekarz weterynarii (a jeszcze do niedawna powiatowy lekarz weterynarii w Częstochowie – przyp. red.).- Podczas podjęcia przynęty przez lisa,a tym samym przegryzienia zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa – wyjaśnia.

Użyć wody i do lekarza
Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka i jest całkiem nieszkodliwa dla zwierząt, chociaż zawiera osłabiony wirus wścieklizny. W przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy jednak niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Trzeba również jak najszybciej umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.
– Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie, a w województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku od 2012 roku – podkreśla Jerzy Smogorzewski.
Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, zawsze wiosną i jesienią. Finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, Częstochowa, Katowice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat, Częstochowa, Katowice