Województwo, Bruksela

Laureaci konkursów w pojechali do Brukseli

Laureaci konkursów w pojechali do Brukseli

WYCIECZKA. Już po raz czwarty na zaproszenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej do Brukseli zawitali goście z województwa śląskiego. Grupa ponad 50 osób miała okazję nie tylko do bezpośredniego poznania zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego – wyjazd był także okazją do odkrycia kulturowego bogactwa Belgii

Na zaproszenie poseł do Parlamentu Europejskiej Jadwigi Wiśniewskiej 55-osobowa grupa z województwa śląskiego odwiedziła stolicę Unii Europejskiej – Brukselę. Uczestnikami wycieczki byli m.in. laureaci: VII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, I Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, konkursu recytatorskiego o św. Janie Pawle II oraz XVI edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Strumieniu. Ponadto gośćmi europoseł byli m.in.: ksiądz Tomasz Kośny – wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ Solidarność Częstochowa, nauczyciele oraz twórcy filmu patriotycznego „Kapitan”, poświęconego postaci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.
Pierwszego dnia wyjazdu goście mieli okazję zwiedzić stolicę Belgii oraz jej główne zabytki: katedrę św. Michała i Guduli, starówkę ze stylowymi kamieniczkami, XV-wiecznym ratuszem oraz rynkiem Grand Place, pałac królewski, a także słynną fontannę Manneken pis. Nie obyło się także bez wspólnego oglądania historycznego zwycięstwa polskiej reprezentacji w sobotnim meczu ze Szwajcarią. Kolejnego dnia grupa udała się do Gandawy i Brugii, których średniowieczna zabudowa i niepowtarzalny klimat skradły serca uczestników wycieczki. Była także na polskiej mszy świętej, którą w gandawskim kościele Augustynów koncelebrował ksiądz Tomasz Kośny – wikariusz z Przyrowa. Ponadto wycieczkowicze mieli okazję spróbować narodowych potraw, w tym słynnych belgijskich frytek i czekoladek.
Ostatniego dnia grupa pdwiedziła Parlament Europejski, gdzie miała okazję spotkać się z europoseł Wiśniewską w miejscu jej codziennej pracy oraz zobaczyć salę plenarną i Parlamentarium – nowoczesne, multimedialne centrum przybliżające historię europejskiej integracji. Podczas specjalnej prelekcji Jadwiga Wiśniewska opowiedziała o swojej pracy parlamentarnej oraz kryzysach, z jakimi mierzy się dziś Unia Europejska. Wspólne spotkanie zakończyła projekcja filmu „Kapitan” – zdobywcy Nagrody Specjalnej w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
– Wyjazd do Belgii był nie tylko szansą na zwiedzenie tego pięknego kraju, ale także okazją do poznania wspaniałych ludzi. Bardzo się cieszę, że miałem szansę dzięki zobaczyć na żywo Parlament Europejski. Nie mogłem sobie wymarzyć lepszej lekcji wiedzy o Unii Europejskiej – powiedział Adam Chałuda, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska zapowiedziała, że już we wrześniu rusza druga edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. – Mając na uwadze, jak ważna jest edukacja młodzieży w zakresie szeroko rozumianej problematyki europejskiej, zapraszam uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu o Unii Europejskiej – mówiła europoseł. – Laureaci z poszczególnych szkół zostaną nagrodzeni wyjazdem studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. A już na jesień premiera kolejnego tomiku „Prawdy i kłamstwa o Katyniu”, z nagrodzonymi pracami laureatów VII edycji konkursu. Zachęcam do śledzenia mojej strony internetowej. (oprac. red.)

Galeria

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Województwo, Bruksela

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Województwo, Bruksela