Powiat

Bycie wójtem czy burmistrzem się opłaca?

Nie pierwszy raz w podobnych zestawieniach samorządowców z innych gmin bije na głowę wójt Wręczycy Wielkiej, Henryk Krawczyk.
PIOTR WIEWIÓRA
Bycie wójtem czy burmistrzem się opłaca?

PIENIĄDZE. Wynagrodzenie to podstawowy składnik przychodów wójtów i burmistrzów, ale niekoniecznie jedyny. Mogą do niego dochodzić kwoty z tytułu jubileuszów, otrzymanych nagród i innych. Te dodatkowe pieniądze, łącznie z comiesięcznymi pensjami, trafiają do rocznych oświadczeń majątkowych, które przedstawiliśmy w poprzednim numerze. Zgodnie z nimi w 2015 roku najwięcej pieniędzy z gminnej kasy trafiło do Bożeny Wieloch – wójt Lipa. Dziś natomiast prezentujemy miesięczne wynagrodzenia wójtów i burmistrzów

Jarosław Jędrysiak

To rada gminy decyduje uchwałą o tym, ile zarabia wójt czy burmistrz. Ale decyzja ta podlega pewnym ograniczeniom. Wynagrodzenie najważniejszego urzędnika w gminie musi się mieścić w granicach ustalonych przez radę ministrów. Nie może być ani wyższe, ani niższe od przyjętych tam limitów. I tak w gminach do 15 tys. mieszkańców wynagrodzenie zasadnicze wójta czy burmistrza musi się mieścić w przedziale od 4,2 do 5,9 tys. zł brutto, a w gminach powyżej 15 tys. mieszkańców, jak u nas Kłobuck i Wręczyca – od 4,5 do 6 tys. zł brutto. Tak samo dodatek funkcyjny w tych mniejszych gminach nie może przekroczyć kwotowo 1,9 tys. zł, a w tych większych – 2,1 tys. zł. To dopiero dwa ze składników poborów szefów gmin. I jak już widać – z przepisów obowiązującego prawa wynika, że nie mogą one być niskie.

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024