Opatów

Rolnicy z gminy Opatów podziękowali za plony

Dożynkowy korowód prowadziła muzyka w wykonaniu orkiestry ze Złochowic.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Rolnicy z gminy Opatów podziękowali za plony

Pierwsze w tym roku w powiecie gminne dożynki odbyły się w minioną niedzielę na boisku szkolnym przy Gimnazjum w Opatowie

Zgodnie ze staropolską tradycją święto plonów rozpoczęło się od podziękowań za dary natury, składanych w czasie mszy świętej w kościele parafialnym w Opatowie. Stamtąd korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą strażackiej młodzieży ze Złochowic, z wieńcami niesionymi przez gospodarskie reprezentacje należących do gminy wsi, przeszedł pod opatowskie gimnazjum. Tutaj, tuż po szesnastej, ozdobne wieńce złożono pod czekającą już sceną, a zaraz potem przystąpiono do najważniejszego obrzędu przekazania gospodarzowi gminy bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Ceremonii tej dokonali starostowie dożynkowi – tej roli podjęli się w tym roku Halina Szyjka i Henryk Borecki, rolnicy z gminy Opatów. Chwilę później słowa podziękowania za trud składali rolnikom wójt gminy Bogdan Sośniak i starosta powiatu Henryk Kiepura. Wszystkiemu przysłuchiwali się goście z sąsiednich gmin, a przede wszystkim dość licznie przybyli na dożynki mieszkańcy Opatowa i innych miejscowości gminy.
Poza właściwymi dla święta plonów ceremoniałami przygotowano także szereg atrakcji dla mieszkańców. Były więc koncerty lokalnych artystów, widowiskowy i dający sporo zabawy uczestnikom i widzom konkurs sołectw oraz koncert gwiazdy wieczoru, zespołu Czarno-Czarni. Należy też dodać, że kreatywni mieszkańcy zadbali o dożynkowy wystrój ulic przy swoich posesjach. Tradycyjnie pojawiły się tu rozmaite scenki rodzajowe i instalacje ze snopów, częstokroć przywołujące różne przaśne, humorystyczne skojarzenia lub bawiące śmiesznymi hasłami. (jar)

Galeria

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Jarosław Jędrysiak18 września 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023