Krzepice

Mała wojna o wielką wojnę

Prezydenta nie było w Krzepicach na obchodach rocznicy wojny. Wojskowej asysty też. Czy ktoś tu zawinił?
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Mała wojna o wielką wojnę

PROBLEM. Dopiero co czczono kolejną rocznicę wybuchu wojny. W Krzepicach też uczyniono to godnie – jak co roku zresztą. Czy jednak nie było możliwości, by miasto odwiedził w tym czasie ktoś spoza powiatu, co podniosłoby rangę uroczystości? W końcu możliwe, że to właśnie pod Krzepicami rozpoczęła się ta wojna. Problem ten poruszył podczas ostatniej sesji Romuald Cieśla

Jarosław Jędrysiak

– W Mokrej podczas obchodów spotkałem pana wojewodę. Zapytałem, dlaczego nie było uroczystości 1 września w Krzepicach. Pan wojewoda Trepka powiedział, że zwracał się kilka razy do burmistrza, ale nie doszło do tego – powiedział podczas ubiegłotygodniowej sesji Romuald Cieśla.
Krzepiczanin od lat wkłada sporo wysiłku w promowanie informacji o tym, że wojna zaczęła się właśnie pod Krzepicami – wcześniej nawet niż doszło do bombardowania Wielunia i ostrzału Westerplatte. Nasz niegdysiejszy artykuł na temat swego sporu z magistratem o formę obchodów – konkretnie o to, czy zabiegać o obecność na nich prezydenta – posłał nawet ministrowi do Warszawy. Już w grudniu pisał też do Ministerstwa Obrony Narodowej i dostał odpowiedź, że MON może zapewnić na krzepickich obchodach wojskową oprawę ceremonialną. Departament Komunikacji Społecznej miał też w tej sprawie kierować korespondencję do krzepickiego magistratu. Tak poinformowano pisemnie Cieślę. Zasugerowano też, że to organizator obchodów, czyli magistrat, powinien wystąpić do garnizonu w Lublińcu o skierowanie do Krzepic asysty wojskowej. Jak wiemy, asysty takiej nie było. Dlatego krzepicki miłośnik historii lokalnej atakuje.

Więcej w najnowszym numerze GK lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice

Szczegółowo badają warunki w szkole

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Mierzono pył w powietrzu

Jarosław Jędrysiak2 marca 2024

Omówili zagrożenie wysokim poziomem wody

Jarosław Jędrysiak21 lutego 2024

Ferie w GOK-u trwają

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2024

Debata o bezpieczeństwie w sieci

Jarosław Jędrysiak30 stycznia 2024

Inwestycje na 14,5 miliona złotych

Jarosław Jędrysiak23 stycznia 2024