Powiat

Coraz więcej dzieci z orzeczeniami

Czy rzeczywiście nasze dzieci rodzą się z takimi olbrzymimi dysfunkcjami, że niemal co drugiemu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest potrzebna? Z czego wynika, że na początku roku szkolnego rodzice, którzy nie mają jeszcze wydanych takich opinii, żądają dodatkowych zajęć dla swych dzieci, bo już, jak mówią, wiedzą, że takie opinie dostaną? – pytała władze powiatu Bożena Wieloch.
ARCH.
Coraz więcej dzieci z orzeczeniami

PROBLEM. Dogodne dla indywidualnych uczniów – rujnujące dla lokalnych budżetów. Tak jest z konsekwencjami rosnącej liczby opinii i orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznych, które dają uczniom prawo do korzystania ze specjalnych form zajęć szkolnych

Podczas sesji rady powiatu kwestię stale wzrastającej liczby uczniów z opiniami i orzeczeniami z poradni psychologiczno-pedagogicznych poruszyła goszcząca na obradach wójt gminy Lipie.
– Czy rzeczywiście nasze dzieci rodzą się z takimi olbrzymimi dysfunkcjami, że niemal co drugiemu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest potrzebna? Z czego wynika, że na początku roku szkolnego rodzice, którzy nie mają jeszcze wydanych takich opinii, żądają dodatkowych zajęć dla swych dzieci, bo już, jak mówią, wiedzą, że takie opinie dostaną? – pytała władze powiatu Bożena Wieloch.
Z punktu widzenia gmin zajęcia dodatkowe kosztują dodatkowo – i, wobec zarysowanej sytuacji, co roku coraz więcej. Z subwencjonowaniem oświaty zaś od lat jest tak, że w granicach obowiązujących przepisów prawa gminy w efekcie dokładają co roku grube miliony do funkcjonowania tego systemu na swoim terenie. Pytanie, czy zawsze jest to w pełni potrzebne i zasadne, nie dziwi.
– Też spotykamy się z tym problemem, bo orzeczeń wydawanych dla młodzieży kształcącej się w naszych szkołach jest też coraz więcej – stwierdził Maciej Biernacki.
(jar)

Czytaj więcej w najnowszym numerze GK (41) lub na e-wydaniu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

„Zmieścimy się wszyscy”

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2024

Policyjny turniej

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2024

Automatycznie wyrejestrują stare auta

Jarosław Jędrysiak29 maja 2024

Stypendium za przyszłą pracę

Jarosław Jędrysiak21 maja 2024

Rozmawiali o regionalnej drodze rowerowej

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2024

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024