Kłobuck

„Watch Docs”, czyli patrz władzy na ręce

Co dzień pokazy filmowe, a do tego – refleksja w postaci dyskusji z udziałem gości.
PAWEŁ KUŹNIK/MOK KŁOBUCK
„Watch Docs”, czyli patrz władzy na ręce

To jedna z największych inicjatyw związanych z filmem, służąca prezentacji filmów dokumentalnych o tematyce praw człowieka. W październiku w Kłobucku odbył się 14. Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs”

– Data rozpoczęcia festiwalu nie jest przypadkowa. 17 października to Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Festiwal w Kłobucku został podzielony na 3 panele tematyczne po jednym na każdy dzień – mówi dyrektor MOK-u, Olga Skwara.
W poniedziałek 17 października można było obejrzeć w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku pięć filmów, m.in. brytyjsko-izraelski „U fryzjera” – portretujący lokalną społeczność kobiet w muzułmańskiej części Hajfy, gdzie do salonu przychodzą klientki zarówno muzułmanki, jak i żydówki. W sesji popołudniowej – bo każdego dnia festiwalu filmy wyświetlano w dwóch blokach, około południa i po południu – m.in. „Cenę pokoju”, o walce gwatemalskiej prokurator o postawienie przed sądem byłego prezydenta w związku z odpowiedzialnością za ludobójstwo Indian.
We wtorek można było poznać realia życia białoruskich artystów i to, jaką cenę płaci się za niezależność twórczą w kraju o takim ustroju, jaki panuje w ich ojczyźnie (film „Made by BY”). Wieczorem – „Drużynę E”, czyli osoby odwiedzające miejsca konfliktów na świecie, o których tak jakby zapomniała zupełnie społeczność międzynarodowa. To tylko dwa przykłady z również pięciu wtorkowych projekcji.
Projekcie środowe rozpoczął „Budzik” Piotra Małeckiego – o bodaj najsłynniejszej polskiej klinice dającej szansę dzieciom po ciężkich urazach mózgu. Z kolei blok popołudniowy to m.in. „Wszystko jest możliwe” – polski film o pani Teresie, która po siedemdziesiątce rusza autostopem na podbój świata.
Każdy dzień projekcji uzupełniony był panelami dyskusyjnymi z udziałem gości. W poniedziałek – na temat religii. We wtorek o polityce i gospodarce, m.in. problemie migracji. W środę na temat praw dzieci, kobiet i mężczyzn. Panele te prowadził Grzegorz Kozyra.
Pierwszego dnia festiwalu otwarta została także wystawa prac Marty Frej.
Festiwal – organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy – współorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku, Gmina Kłobuck oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. (jar)

Galeria

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Znów dojedziesz linią 64 do Częstochowy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2024

Teatralne rozmaitości w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2024

„Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci”

Jarosław Jędrysiak22 kwietnia 2024

Samorządowe budynki przestaną kopcić

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Fotografowali wiosnę

Jarosław Jędrysiak10 kwietnia 2024

Rusza wielka inwestycja pod Kłobuckiem

Jarosław Jędrysiak31 marca 2024