Panki, powiat

Świątecznie, smacznie, kolorowo

Stoły suto zastawione święcił duszpasterz rolników i zarazem proboszcz z Panek, ks. Sikorski.
KRZYSZTOF ŚWITALSKI
Świątecznie, smacznie, kolorowo

ŚWIĘTA. Tym razem to w Pankach odbyła się doroczna regionalna prezentacja kulinarnych specjałów inspirowanych tradycjami kuchni świątecznej – nie tylko tej postnej, wigilijnej, ale i tej bardziej obfitej, bożonarodzeniowej

Licznych gości prezentacji podejmowano w obszernej hali sportowej w Pankach. Przybyli tu zarówno mieszkańcy i przedstawiciele powiatu kłobuckiego, jak i przyjezdni – z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego i myszkowskiego. Tego rodzaju spotkanie – Regionalna Prezentacja Stołów Wigilijno-Bożonarodzeniowych – odbyło się już po raz jedenasty. I, jak co roku, impreza tego rodzaju na dobre wprowadziła nas w okres przedświąteczny. W Pankach gościło liczne grono oficjeli: z władz gminnych i powiatowych, sejmiku i władz województwa, z organizacji rolniczych i wiejskich. Kilkoro z nich zdecydowało się zresztą na skierowanie kilku słów do zgromadzonych. Innego stałego ceremoniału, poświęcenia opłatków i potraw, dokonał duszpasterz rolników, ks. Eugeniusz Sikorski. Zasłużonym wręczono odznaczenia. Wymieńmy tu odznaki „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” (odznaczone: Ola Szczepańska, Jolanta Walaszczyk, Hanna Bajor, Anna Rak) i medale „Order serca matkom wsi” (otrzymały: Jadwiga Bryła, Elżbieta Ball, Janina Smyła, Julianna Pasieka). W zwyczajowej części artystycznej wystąpiły dzieci: z Panek, Praszczyk, ale i z Aleksandrii. Za prezentacje stołów koła gospodyń otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne. (jar)

KOŁA GOSPODYŃ REPREZENTOWAŁY GMINY REGIONU:
Olsztyn, Miedźno, Kochanowice (gospodynie z: Kochanowic, Pawełków, Kochcic), Wręczyca Wielka, Blachownia, Koziegłowy, Kłobuck (Kamyk), Konopiska, Koszęcin, Popów (Rębielice Królewskie), Janów (Janów, Lgoczanka), Mstów, Krzepice (Starokrzepice), Poczesna, Panki (Kostrzyna), Dąbrowa Zielona (Zaleszczyny), Opatów (Złochowice), Przystajń (Podłęże Szlacheckie), Kłomnice (Rzerzęczyce), Nowa Brzeźnica, Lipie (Albertów), Przyrów (Zalesice).

Galeria


Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panki, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Panki, powiat

Pruł jak szalony po Tysiąclecia

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020

Rolnicy z powiatu kłobuckiego dziękowali za plony

Jarosław Jędrysiak4 września 2019

Panki bez dotacji

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2018

Kradną trakcję, szkodzą wszystkim

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2018

Strażacy ochotnicy świętowali

Jarosław Jędrysiak14 maja 2017