W poniedziałek w Kłobucku uroczyście obchodzono przypadające na 6 lutego urodziny Władysława Sebyły. Najsłynniejszy z poetów pochodzących z Kłobucka, jako o ara zbrodni katyńskiej skazany na zapomnienie w poprzednim ustroju, dziś stopniowo odzyskuje należne miejsce w świadomości mieszkańców miasta i regionu
Program dnia poświęconego Sebyle rozpoczął się od wczesnych godzin porannych i trwał do wieczora. Już o 6.30 rano w kościele przy rynku odprawiona została msza święta w intencji poety z Kłobucka. Następnie w samo południe rozpoczęła się piesza wycieczka po Kłobucku w poszukiwaniu śladów Władysława Sebyły. Wzięła w niej udział młodzież – głównie z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku. Zatrzymano się więc m.in. przy rynku i kościele, gdzie chrzczony był sławny kłobucczanin, przy domu na Wałach w Kłobucku, w którym spędził najmłodsze lata, nad Okszą, gdzie się bawił – i skąd malownicze obrazy zawędrowały potem do jego poetyckiej twórczości. O 16.30 poetę uczczono pod pomnikiem w centrum miasta. Pół godziny później otwarto poświęconą mu wystawę pod tytułem „Łowco słów, zapomniany i smutny”.
O szóstej wieczorem w sali widowiskowej MOK-u rozpoczęła się I Gala Poetycka. Podczas tego wydarzenia wspomniano postać poety i jego tragiczne losy (m.in. montażem filmowym ze scenami z filmu „Katyń”). Poza akcentami artystycznymi odbyło się wówczas również wręczenie nagród w dwóch ogólnopolskich konkursach poświęconych poecie z Kłobucka: zorganizowanym po raz 10. konkursie literackim i po raz pierwszy – plastycznym. (jar)
Facebook
YouTube
RSS