Przystajń

Nie tylko woda na baterie

Gmina stara się nie przespać szansy na sięgnięcie po oszczędności na RIT-ach – i ma w zanadrzu wnioski o dofinansowanie nowych zadań.
Nie tylko woda na baterie

EKOLOGIA. Gmina Przystajń ma dość konkretne plany pozyskania środków z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych – ściśle z tych kwot, które tam pozostaną po oszczędnościach na obecnie realizowanych przetargach

Pisaliśmy niedawno o tym, że gmina Przystajń chce pozyskać środki na montaż ogniw fotowoltaicznych na ujęciach wody, aby zredukować koszt zasilania ich w energię elektryczną. Na ostatniej sesji wójt pochwalił się, że podobne plany montażu baterii słonecznych są tu nawet nieco szersze.

– Takie ogniwa fotowoltaiczne chcemy założyć na szkole w Przystajni, na boisku wielofunkcyjnym w Przystajni i, jak mówiłem na poprzedniej sesji, na ujęciach wody w Przystajni i w Borze Zajacińskim – mówił w poprzedni poniedziałek na sesji Henryk Mach.

O środki na takiego rodzaju zadanie gmina będzie się starać w ramach rozdziału droga konkursu wniosków środków pozostałych w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Natomiast nie ma możliwości, aby w taki sposób poszerzyć zakres programu montażu solarów na budynkach mieszkalnych – który już rusza i ma być zakończony do maja.

Poza solarami na wspomnianych dodatkowych obiektach gminnych z puli RIT-ów – z tych środków, które będą z oszczędności (rezerwy) na nowo rozdysponowywane – gmina chce też przeprowadzić termomodernizację przedszkola w Przystajni. Tu gmina stara się o kwotę 300 tysięcy złotych. Czy starania będą skuteczne – wójt nie chce przesądzać, ale uważa, że podjęto właściwe działania wnioskując o te środki.

– Spróbujemy o to powalczyć. Może uda nam się uzyskać dofinansowanie – podsumował Mach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Przystajń

Nowy samorząd gminy Przystajń już działa

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024

Wójt podsumowuje rok

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Na co pójdą gminne pieniądze?

Jarosław Jędrysiak31 stycznia 2024

Ile nowych książek w ciągu roku?

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2024

Kiermasz świąteczny w Przystajni

Jarosław Jędrysiak19 grudnia 2023

Zasłużony dla województwa

Jarosław Jędrysiak12 grudnia 2023