Kłobuck

Pociągiem z Kłobucka nadal nie odjedziesz

Poseł Gawron przyobiecał zainteresować się możliwymi perspektywami dla dworca i połączeń kolejowych z Kłobucka.
Pociągiem z Kłobucka nadal nie odjedziesz

POLITYKA. Obecna premier Beata Szydło w czasie kampanii wyborczej miała u nas w Kłobucku wymowne ujęcia przy nieczynnym dworcu kolejowym. Nadal pociągiem pasażerskim się stąd nie pojedzie. – Było to może takie trochę bardziej symboliczne – tłumaczy dziś poseł Andrzej Gawron z PiS, który odwiedził nasze miasto

Sprawa braku dostępności komunikacji kolejowej w Kłobucku pojawiła się we wtorek na sesji rady powiatu głównie dlatego, że gościł u nas poseł Andrzej Gawron zasiadający w ławach sejmowych w gronie rządzącego dziś PiS-u.

– W czasie kampanii wyborczej w lipcu 2015 roku pani premier Szydło miała krótką konferencję przed dworcem PKP w Kłobucku. Były tam zapewnienia, że stan tej infrastruktury ulegnie znaczącej poprawie. Niewiele się w tym zakresie zmieniło. Tylko na gorsze, bo ta infrastruktura niszczeje – powiedział do posła Maciej Biernacki (PSL).

Wicestarosta uważa, że poseł mógłby się tym tematem zainteresować. Także kwestią kursowania pociągów pasażerskich trasą przez Kłobuck. Dworzec kłobucki był bowiem dworcem pasażerskim w ścisłym sensie tylko w przeszłości. Dziś odległej w zasadzie o lat kilkanaście. I nie widać zmian. Nie licząc krótkotrwałego funkcjonowania połączenia Kolei Śląskich w kierunku aglomeracji w centrum województwa.

– Mieszkańcy byliby na pewno zainteresowani możliwością podróżowania na Śląsk czy na północ. Barierą jest to, że muszą być podjęte decyzje o przywróceniu takich kursów. O zainwestowaniu w tę substancję. Obserwujemy, jak to wygląda w innych miejscowościach. To są decyzje polityczne – uważa Biernacki. Poseł, który reprezentuje także nasz powiat, ale bliżej związany jest z Lublińcem, więcej działał dotąd w kwestii funkcjonowania tamtejszego węzła kolejowego. Przyznał, że nie analizował sprawy dworca w Kłobucku.

– Obiecuję się tym zająć, przeanalizować – zadeklarował Andrzej Gawron. – Było takie spotkanie przed dworcem. Było może takie trochę bardziej symboliczne, że dofinansowania potrzebuje ta Polska lokalna – dodał poseł.

I parlamentarzyście sprawa ta nie wydaje się prosta. Bo wiąże się na pewno z wizją wydatków. Gawron zapowiedział więc rozeznanie możliwości i wyrobienie sobie poglądu na temat kolei w Kłobucku.

Radny Roman Minkina (SLD) sugerował przy tej okazji, że w ramach rozwiązań ustawy o transporcie zbiorowym pewne obowiązki w zakresie skomunikowania powiatu ma też urząd marszałkowski. Połączeniem miejscowości powiatowych z wojewódzkim centrum może być właśnie kolej. Kłobuck teoretycznie ma infrastrukturę. (jar)

NASZ KOMENTARZ
Jarosław Jędrysiak


Zauważmy tutaj, że w zakresie kompetencji urzędu marszałkowskiego więcej do powiedzenia może mieć nie tyle poseł Gawron i jego partia, ile partyjni koledzy władz naszego powiatu zasiadający na stanowiskach na wojewódzkim szczeblu samorządu. Tu mogłyby być podejmowane decyzje dotyczące połączeń kolejowych z Kłobucka do centrum Śląska. Po latach nieistnienia trzeba by tu teraz zaczekać, aż liczba pasażerów wzrośnie, a nie od razu likwidować połączenie. Co do szerszego przywrócenia do życia kłobuckiego dworca – i połączeń także z dalszymi miastami w kraju – rzeczywiście trzeba by woli politycznej na szczeblu centralnym. Pewnie bliskiej tej, jaka kiedyś wyniosła do rangi symbolu dworzec w mniejszej od Kłobucka Włoszczowie. Natomiast konstatacja, że nasz dworzec w kampanii był tylko symbolem zapuszczonej Polski lokalnej – nie jest wesoła. Czyżbyśmy zostali potraktowani instrumentalnie, przedmiotowo? Jako symbol, a nie miejsce, gdzie realnie mają nastąpić „dobre zmiany” w kolejnictwie? Jest jeszcze czas, by to się zmieniło. Jeśli się nie zmieni – cóż, nasz kłobucki dworzec pewnie z powodzeniem posłuży za dramatyczne tło także w kolejnej kampanii wyborczej. Choć niekoniecznie tym samym aktorom.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Łatwiej dojechać nad zalew Zakrzew

Jarosław Jędrysiak16 lipca 2024

Emilia Osadnik ze złotem mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2024

Wytańczyli pierwsze miejsce

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Budują dla mieszkańców

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Kwiaty dla oświaty, świadectwa dla uczniów

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024

Wizyta delegacji z Mościsk w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2024