Kłobuck

Pociągiem z Kłobucka nadal nie odjedziesz

Poseł Gawron przyobiecał zainteresować się możliwymi perspektywami dla dworca i połączeń kolejowych z Kłobucka.
Pociągiem z Kłobucka nadal nie odjedziesz

POLITYKA. Obecna premier Beata Szydło w czasie kampanii wyborczej miała u nas w Kłobucku wymowne ujęcia przy nieczynnym dworcu kolejowym. Nadal pociągiem pasażerskim się stąd nie pojedzie. – Było to może takie trochę bardziej symboliczne – tłumaczy dziś poseł Andrzej Gawron z PiS, który odwiedził nasze miasto

Sprawa braku dostępności komunikacji kolejowej w Kłobucku pojawiła się we wtorek na sesji rady powiatu głównie dlatego, że gościł u nas poseł Andrzej Gawron zasiadający w ławach sejmowych w gronie rządzącego dziś PiS-u.

– W czasie kampanii wyborczej w lipcu 2015 roku pani premier Szydło miała krótką konferencję przed dworcem PKP w Kłobucku. Były tam zapewnienia, że stan tej infrastruktury ulegnie znaczącej poprawie. Niewiele się w tym zakresie zmieniło. Tylko na gorsze, bo ta infrastruktura niszczeje – powiedział do posła Maciej Biernacki (PSL).

Wicestarosta uważa, że poseł mógłby się tym tematem zainteresować. Także kwestią kursowania pociągów pasażerskich trasą przez Kłobuck. Dworzec kłobucki był bowiem dworcem pasażerskim w ścisłym sensie tylko w przeszłości. Dziś odległej w zasadzie o lat kilkanaście. I nie widać zmian. Nie licząc krótkotrwałego funkcjonowania połączenia Kolei Śląskich w kierunku aglomeracji w centrum województwa.

– Mieszkańcy byliby na pewno zainteresowani możliwością podróżowania na Śląsk czy na północ. Barierą jest to, że muszą być podjęte decyzje o przywróceniu takich kursów. O zainwestowaniu w tę substancję. Obserwujemy, jak to wygląda w innych miejscowościach. To są decyzje polityczne – uważa Biernacki. Poseł, który reprezentuje także nasz powiat, ale bliżej związany jest z Lublińcem, więcej działał dotąd w kwestii funkcjonowania tamtejszego węzła kolejowego. Przyznał, że nie analizował sprawy dworca w Kłobucku.

– Obiecuję się tym zająć, przeanalizować – zadeklarował Andrzej Gawron. – Było takie spotkanie przed dworcem. Było może takie trochę bardziej symboliczne, że dofinansowania potrzebuje ta Polska lokalna – dodał poseł.

I parlamentarzyście sprawa ta nie wydaje się prosta. Bo wiąże się na pewno z wizją wydatków. Gawron zapowiedział więc rozeznanie możliwości i wyrobienie sobie poglądu na temat kolei w Kłobucku.

Radny Roman Minkina (SLD) sugerował przy tej okazji, że w ramach rozwiązań ustawy o transporcie zbiorowym pewne obowiązki w zakresie skomunikowania powiatu ma też urząd marszałkowski. Połączeniem miejscowości powiatowych z wojewódzkim centrum może być właśnie kolej. Kłobuck teoretycznie ma infrastrukturę. (jar)

NASZ KOMENTARZ
Jarosław Jędrysiak


Zauważmy tutaj, że w zakresie kompetencji urzędu marszałkowskiego więcej do powiedzenia może mieć nie tyle poseł Gawron i jego partia, ile partyjni koledzy władz naszego powiatu zasiadający na stanowiskach na wojewódzkim szczeblu samorządu. Tu mogłyby być podejmowane decyzje dotyczące połączeń kolejowych z Kłobucka do centrum Śląska. Po latach nieistnienia trzeba by tu teraz zaczekać, aż liczba pasażerów wzrośnie, a nie od razu likwidować połączenie. Co do szerszego przywrócenia do życia kłobuckiego dworca – i połączeń także z dalszymi miastami w kraju – rzeczywiście trzeba by woli politycznej na szczeblu centralnym. Pewnie bliskiej tej, jaka kiedyś wyniosła do rangi symbolu dworzec w mniejszej od Kłobucka Włoszczowie. Natomiast konstatacja, że nasz dworzec w kampanii był tylko symbolem zapuszczonej Polski lokalnej – nie jest wesoła. Czyżbyśmy zostali potraktowani instrumentalnie, przedmiotowo? Jako symbol, a nie miejsce, gdzie realnie mają nastąpić „dobre zmiany” w kolejnictwie? Jest jeszcze czas, by to się zmieniło. Jeśli się nie zmieni – cóż, nasz kłobucki dworzec pewnie z powodzeniem posłuży za dramatyczne tło także w kolejnej kampanii wyborczej. Choć niekoniecznie tym samym aktorom.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Kompletnie pijana za kółkiem spowodowała kolizję

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2024

Szkolna świetlica ukończona i otwarta

Jarosław Jędrysiak10 czerwca 2024

Słowa uznania dla działaczy kultury

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2024

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024