W niedzielę 26 lutego w samo południe ponad dwustu biegaczy uczestniczyło w imprezie o charakterze biegowo-patriotycznym „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Kłobucku. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans 1963 metrów (ponieważ właśnie 21 października 1963 roku w dawnym woj. lubelskim zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”)
Stanisław Wrzesiński
Startujących przywitał lokalny koordynator biegu Piotr Witkowski z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.
– Żołnierze Wyklęci to żołnierze powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej, mówiącej o walce zbrojnej do całkowitego wyzwolenia Polski od drugiego okupanta – Związku Sowieckiego i jego krajowych pachołków – mówił Witkowski. – Bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również na Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP, a zagarniętych przez sowietów po 1945 roku. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy, ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. Dlatego tak szczególnie wybrzmiewają dziś te słowa o Niezłomnych: „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”. To dla nich jest ten bieg. Tu nie liczy się wyczyn sportowy, ale przede wszystkim pamięć.
Na kłobuckim rynku biegaczom towarzyszyli również starosta kłobucki Henryk Kiepura, burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, sekretarz gminy Kłobuck Magdalena Kasprzak, komendant powiatowy policji w Kłobucku mł. insp. Dariusz Atłasik, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku bryg. Zbigniew Desperak oraz grupy rekonstrukcyjne i młodzież szkolna z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku oraz Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kamyku, kultywująca tradycje Żołnierzy Wyklętych. Prowadzona była także uliczna kwesta przez przedstawicieli Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”.
Trasa biegu przebiegała od startu na kłobuckim rynku poprzez ulicę 3 Maja, Staszica i Zakrzewską (gdzie przed przejazdem kolejowym była usytuowana meta). Najszybciej biegową trasę o długości 1963 metrów pokonali mieszkający w Złochowicach Mateusz Pawełczak (KB Florian Zajączki Drugie) oraz Julia Pyrak (Kuźniczka/ CKS Budowlani Częstochowa). Niemniej biegowa rywalizacja wśród chłopców i dziewcząt odbywała się również w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-16 lat oraz powyżej 16 lat. Po biegu na wszystkich uczestników na placu Nadleśnictwa Kłobuck czekało wspólne ognisko i ciepły posiłek. Najlepsi (I-IV) miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali pamiątkowe nagrody. W tzw. pakiecie startowym każdy uczestnik otrzymał koszulkę biegową z wizerunkami żołnierzy wyklętych, materiały edukacyjne, a na mecie pamiątkowy medal. Organizatorem piątej edycji ogólnopolskiego projektu biegowo- edukacyjnego jest Fundacja „Wolność i Demokracja” przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej, a lokalnymi przedstawicielami w naszym powiecie byli Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku oraz Kłobuckie Stowarzyszenie Sportowe NGB Kłobuck.
Facebook
YouTube
RSS