Gimnazjum w Opatowie gościło dwoje młodych ludzi z dość egzotycznego dla nas Pakistanu. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć rozmawianie po angielsku, ale też poznać nieco kulturę dalekiego kraju
Wolontariusze przyjechali do Opatowa w pierwszych dniach marca w ramach projektu World Talks, realizowanego przez organizację AIESEC. Soomal Murtaza i Jawad ul Haque gościli tutaj przez cztery dni, umożliwiając naszym uczniom poznanie ich kultury, tradycji i historii Pakistanu. Ponieważ komunikowano się po angielsku, uczniowie mieli okazję przekonać się, że warto uczyć się języka obcego, bo to otwiera cały świat możliwości. Poznając różnice kulturowe – uczyli się też czegoś więcej.
– Część zajęć była prowadzona w formie konwersacji, w czasie których uczniowie nawiązywali osobiste relacje z wolontariuszami, budowali atmosferę otwarcia i tolerancji, przełamywali stereotypy. Oprócz zajęć z prezentacjami i konwersacjami znalazł się też czas na zabawę – naukę tradycyjnego tańca. Okazji do przełamywania barier kulturowych i językowych było więcej: to spotkania i rozmowy z uczniami po zajęciach czy na przykład wizyta w pizzerii. Trzeba przyznać, że z wyzwaniami językowymi nasi uczniowie radzili sobie wspaniale – ocenia Beata Strzelec, szkolna anglistka i jedna z organizatorek projektu na terenie placówki.
W związku z wizytą zagranicznych gości do gimnazjum zaproszono też uczniów z innych placówek oświatowych w gminie Opatów. Nasze dzieci oczywiście nie pozostały dłużne – i w zamian za prezentowanie im kultury gości same przygotowały coś ciekawego na temat swojej szkoły, gminy i kraju. Były też występy.
– Podczas czwartkowego spotkania pożegnalnego młodzież naszego gimnazjum pochwaliła się swoimi umiejętnościami i talentami. Zagrała orkiestra dęta, zaśpiewały uzdolnione wokalnie solistki. Były brawa, emocje, mnóstwo pozytywnej energii. Poruszeni naszą gościnnością wolontariusze zaprosili uczniów na galę kończącą projekt, odbywającą się następnego dnia w Katowicach. Grupa osób najbardziej zaangażowanych w projekt uczestniczyła w tej uroczystości, a tym samym miała okazję spotkać się z nowo poznanymi przyjaciółmi jeszcze raz. Kiedy przyszedł czas pożegnania, były łzy wzruszenia i smutek z powodu rozstania – relacjonuje Malwina Kauf, szkolna germanistka i druga z koordynatorek projektu w szkole.
W realizację projektu i godne zaprezentowanie nas przed gośćmi z zagranicy włączyło się wiele osób – poza szkolnymi koordynatorkami także uczennice (Katarzyna Grzyb i Julia Kudła) oraz ich rodziny, które przez tydzień gościły wolontariuszy w swoich domach, a także dyrekcja szkoły i rada rodziców. (jar)
Facebook
YouTube
RSS