Kłobuck

Gmina z coraz lepszym budżetem

Wiem, że nieprzekonanych i tak nie przekonam, ale z cyframi nie ma co dyskutować – mówił Zakrzewski, prezentując wykonanie budżetu za 2016 rok.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Gmina z coraz lepszym budżetem

PIENIĄDZE. Zadłużenie spada, kolejne pożyczki nie są zaciągane, a gmina ma najlepszy od lat wskaźnik zdolności kredytowej.
– To daje nam szansę na planowanie kolejnych dużych inwestycji, które chcemy zrealizować w najbliższych latach – mówi z optymizmem burmistrz Jerzy Zakrzewski, prezentując wynik finansowy za 2016 rok

Podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz przedstawił informację o wykonaniu budżetu za 2016 rok, przygotowaną przez wydział finansowy magistratu.
– Wiem, że nieprzekonanych i tak nie przekonam, ale z cyframi nie ma co dyskutować – mówił Zakrzewski. Jak się okazuje, powody do zadowolenia są duże. W 2016 roku gmina osiągnęła najlepszy wskaźnik zdolności kredytowej od lat – ponad 7 mln zł.
– To daje nam szanse planować kolejne duże inwestycje na 2018 rok – podkreślał burmistrz. Przykładowo w 2013 roku zdolność kredytowa wynosiła 2,9 mln zł, w 2014 – 4,1 mln zł, a w 2015 – 4,6 mln zł.
Przez ostatni rok gminie udało się również zaoszczędzić na wydatkach bieżących ponad 1 mln zł. Największe oszczędności, bo 660 tys. zł, poczyniono w oświacie. Sporo – bo 570 tys. zł – udało się zaoszczędzić również na wywozie nieczystości w gminie. O 230 tys. zł zmalały również wydatki na administrację oraz o 50 tys. zł spadła obsługa długu gminy.
– Udało nam się spłacić prawie 3, 2 mln zł długu, dzięki temu spadły koszty obsługi kredytu. W poprzednim roku nie zaciągnęliśmy też żadnych nowych zobowiązań – mówił podczas sesji burmistrz.
Zadłużenie gminy na koniec 2016 roku wynosiło 9,6 mln zł. Jeszcze w tym roku gmina ma w planach kilka poważnych inwestycji. Należy do nich I etap wymiany oświetlenia ulicznego oraz przebudowa ul. Łąkowej wraz z chodnikami i oświetleniem oraz ul. Konwaliowej i Różanej w Kłobucku. Również w tym roku rozpoczyna się I etap modernizacji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku oraz przebudowa miejskiego targowiska. W 2017 roku przy ul. Zakrzewskiej i Stawowej powstanie nowy chodnik. Inwestycja połączona zostanie z przebudową przejazdu kolejowego.
– Jeśli uda nam się wykonać dokumentację, również w tym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę ścieżki rowerowej na Zakrzewie wraz z oświetleniem od ul. Zamkowej do Wieluńskiej – mówi burmistrz. (mag)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Już projektują nowy żłobek w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak26 maja 2024

Iga Kozacka na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Redakcja25 maja 2024

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024