Kłobuck

Światowy artysta w kłobuckiej odlewni

Janusz Kapusta (z lewej) ma nadzieję, że to nie ostatni projekt realizowany z Wiesławem Kulejem.
MAGDALENA KURZAK
Światowy artysta w kłobuckiej odlewni

Współpracuje z takimi pismami jak „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”. Illustration Source, największa na świecie agencja w USA reprezentująca ilustratorów, przedstawia obecnie w swojej kolekcji ponad 700 jego prac. Światowej sławy rysownik, malarz, scenograf. Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej. Dr Janusz Kapusta gościł w naszym mieście, gdzie wraz z Wiesławem Kulejem, właścicielem kłobuckiej odlewni, pracuje nad jubileuszowym medalem dla warszawskiej Fundacji im. Jana Karskiego. – Każda nowa rzecz mnie intryguje – mówi artysta

Magdalena Kurzak

Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku rysownik i malarz Janusz Kapusta to człowiek wszechstronnie utalentowany. Choć w Nowym Jorku mieszka od ponad 30 lat, to jest absolwentem wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Jego twórczość przekracza bariery granic. Nie przez przypadek austriackie wydawnictwo zaliczyło go do 200 najwybitniejszych ilustratorów na świecie. Zasłynął m.in. rysunkami w „The New York Timesie”. Jest jedynym w historii tej znanej na całym świecie gazety artystą, który wydał własną książkę złożoną z opublikowanych w niej rysunków. Również okładka książki do pierwszej biografii Boba Dylana „No Direction Home” oraz książki o kultowym programie telewizyjnym „Saturday Nihgt – A Backstage History of Saturday Night Life” są dziełami Janusza Kapusty. Artysta jest również zwycięzcą konkursu na pomnik upamiętniający 100 milionów ofiar komunizmu, ogłoszonego przez kanadyjski rząd.
– To jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów w Kanadzie. Wzbudza sprzeciw ugrupowań lewicowych, protestujących przeciw usytuowaniu go w reprezentacyjnym miejscu w Ottawie, tuż koło gmachów parlamentu i Sądu Najwyższego. Być może dlatego realizacja projektu nie doszła finalnie do skutku – mówi nam artysta.
Jeszcze jako student próbował narysować nieskończoność. Kiedy zamieszkał w Nowym Jorku, z tych prób narodził się K-dron. Jest to opatentowany w USA i innych krajach jedenastościan.
Ciekawostką jest, że znana amerykańska piosenkarka Christina Aguilera nagrała swój pierwszy album w studio zbudowanym właśnie z elementów jedenastościanu Janusza Kapusty. Jedna z najważniejszych w Stanach Zjednoczonych prezentacja K-dronu miała miejsce w nowojorskim Gershwin Hotel, sanktuarium pamięci Andy’ego Warhola. Jak podkreśla Kapusta, najlepsze pomysły przychodzą mu do głowy w nocy.
– Żeby tak się jednak stało, muszę się dobrze wyspać – żartuje.
Artysta do Kłobucka przyjechał w konkretnym celu. Wygrał konkurs na projekt jubileuszowego medalu, zleconego przez Fundację im. Jana Karskiego w Warszawie. Medal powstaje w kłobuckiej odlewni Wiesława Kuleja i choć zakład ma ogromne doświadczenie przy realizacjach nawet najbardziej skomplikowanych projektów, to jej właściciel nie ukrywa, że praca z takim artystą to dla niego duże wyzwanie.
– Praca z Januszem Kapustą to dla mnie duży zaszczyt, ale również duże wyzwanie – podkreśla Wiesław Kulej. – Mam nadzieję, że to pierwszy, ale nie ostatni projekt, który wspólnie uda nam się zrealizować – dodaje z uśmiechem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Nasze młode tenisistki z ważnym sukcesem

Jarosław Jędrysiak22 maja 2024

Młodzi muzycy konkurują na scenie

Jarosław Jędrysiak20 maja 2024

Starosta i wicestarosta z życzeniami w ZOZ

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dobrze uczą śpiewać w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Burmistrz dziękował pracownikom służb komunalnych

Jarosław Jędrysiak19 maja 2024

Dzień tych, którzy krzewią czytelnictwo

Jarosław Jędrysiak15 maja 2024