Lipie, Danków, Natolin

Honorowy obywatel Tadeusz Pułka

Gmina Lipie nadała tytuł honorowego obywatela śp. Tadeuszowi Pułce.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Honorowy obywatel Tadeusz Pułka

W niedzielę w Lipiu nadano tytuł honorowego obywatela gminy wójtowi z lat 90., długoletniemu samorządowcowi i działaczowi organizacji społecznych, śp. tadeuszowi Pułce

Przygotowania do aktu nadania honorowego obywatelstwa trwały w zasadzie kilka miesięcy, a rozpoczął je wniosek podpisany przez mieszkańców dobrze wspominających swego dawnego wójta i sąsiada. W połowie marca nad wnioskiem pochyliła się kapituła upoważniona do zajmowania się kwestiami nadania honorowego obywatelstwa gminy, złożona z przedstawicieli samorządu. Sesję rady gminy dla podjęcia odpowiedniej uchwały zwołano na minioną niedzielę. Odbyła się ona w sali GOK-u z udziałem mieszkańców, przedstawicieli straży pożarnych, a przede wszystkim także rodziny śp. Tadeusza Pułki. Przed podjęciem uchwały przypomniano jego zasługi dla gminy na polu samorządowym – był wójtem w Lipiu przez 8 lat po zmianie ustroju, potem członkiem rady gminy i jej przewodniczącym, a z lokalnymi gminnymi sprawami związany był już od lat 70. Wyliczono też odznaczenia i inne zasługi, w tym dla straży pożarnej i w działalności społecznej dla tutejszej społeczności.
– Był człowiekiem, który nigdy nie postawiłby własnej korzyści ponad dobro społeczności – zaznaczyła w swojej wypowiedzi wójt gminy Bożena Wieloch.
Warto tu zauważyć, że w gminie Lipie Pułka jest wspominany bodaj powszechnie tylko z dobrej strony – jako człowiek łagodny, życzliwy i pomocny, a także jako skuteczny samorządowiec. Znane opinii publicznej okoliczności ostatniego okresu jego kierowania powiatowymi drogami, które niektórych skłaniają do ferowania surowych wyroków, w rodzinnej gminie Pułki w zasadzie nie mają wpływu na ogólną pozytywną ocenę tej postaci. Na tyle pozytywną, że poparcie dla nadania mu honorowego obywatelstwa było szerokie i oddolne. A samej ceremonii towarzyszyć mogło swego rodzaju poczucie oddawania mu sprawiedliwości poprzez nadanie takiego tytułu. Za to też dziękowała podczas sesji córka śp. Tadeusza Pułki.
Po sesji złożono kwiaty na grobie honorowego obywatela na cmentarzu parafii dankowskiej. Na grobie umieszczona została wcześniej tablica informująca o nadaniu tego tytułu. Z cmentarza udano się do kościoła w Dankowie, gdzie jedna z intencji mszy św. była właśnie związana z uhonorowaniem śp. Tadeusza Pułki.
Dodajmy na koniec, że to trzeci tytuł honorowego obywatela nadany przez gminę Lipie. Dotychczas otrzymali go śp. ks. Czesław Chwał, dawny proboszcz dankowski, a także ks. Tadeusz Klimowicz, były proboszcz parzymieski. Padały też już propozycje kolejnych osób mogących zasługiwać na tego rodzaju uhonorowanie. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie, Danków, Natolin

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie, Danków, Natolin