Częstochowa

Nie zamknęła przejazdu. Myślała, że zdąży wyjść z toalety

W wyniku wypadku, do którego doszło 31 maja, kierująca osobówką 51-latka doznała złamania żeber i odmy płucnej.
KMP CZ
Nie zamknęła przejazdu. Myślała, że zdąży wyjść z toalety

WOKANDA. Zakończyło się śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Kiedrzyńskiej, gdzie w renault lagunę wjechał pociąg. Na dróżniczce – 50-letniej Krystynie C. – która nie zamknęła rogatek, chociaż wiedziała o nadjeżdżającym pociągu, niemal od samego początku ciążył zarzut, ale dopiero teraz prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia

Piotr Wiewióra

Wypadek miał miejsce 31 maja 2016 roku. Około godz. 18.45 przejazd był otwarty, więc wjechała na niego 51-letnia kobieta, siedząca za kierownicą renault laguny. Wtedy pojawił się pociąg relacji Częstochowa–Łódź Kaliska z 78 pasażerami, który dosłownie zmiótł osobówkę. Za cud można uznać fakt, że kobieta odniosła tylko m.in. niezagrażające jej życiu obrażenia – złamanie żeber i odmy płucnej. Zarówno kierująca, jak i maszynista byli trzeźwi. Ponieważ zapory nie były opuszczone, śledczy w pierwszej kolejności zażądali wyjaśnień od dróżniczki. Ta tłumaczyła się, że musiała wyjść do toalety. Sęk w tym, że w takiej sytuacji powinna była przejazd zamknąć. Kolej poinformowała, że szczegółowe informacje na ten temat opisane są m.in. w „Instrukcji dla dróżnika przejazdowego”.

PKP: powinna była zamknąć
– Podstawowa zasada – dróżnik, zawsze kiedy dzieje się coś nietypowego, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo, ma obowiązek w pierwszej kolejności poinformować dyżurnego ruchu. Ten decyduje jakie środki będą podjęte dla zachowania bezpieczeństwa na linii kolejowej. Jeśli dróżnik musiałby nagle opuścić swoje stanowisko, ma obowiązek opuszczenia rogatek na przejeździe kolejowo-drogowym – tłumaczył NTC już w ubiegłym roku Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Prokurator przedstawił dróżniczce zarzut nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy kolejowej. Kobieta – według informacji PKP pracownik z doświadczeniem i pełnym wyszkoleniem – przyznała się do winy. Nie była wcześniej karana.
Niezależnie od czynności policji i prokuratury, okoliczności zdarzenia na ul. Kiedrzyńskiej zbadała specjalna komisja kolejowa. Jej opinia miała znaczenie dla prowadzonego śledztwa. Komisja ustaliła to, czego można się było spodziewać, czyli, że przyczyną wypadku było niezamknięcie rogatek przez dróżnika przejazdowego. Wytknęła jednak również brak obserwacji szlaku przez maszynistę.

Grożą jej 3 lata więzienia
Konsekwencje ze strony swojego pracodawcy, czyli PKP, dróżniczka poniosła szybko.
– Natychmiast została odsunięta od pełnienia czynności służbowych. Zgodnie z kodeksem została ukarana karą nagany oraz ograniczeniem wynagrodzenia. Poniesie również odpowiedzialność materialną za szkodę – poinformował NTC Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A. – Czekamy na ustalenia sądu i na tej podstawie zapadną dalsze decyzje – zaznaczył.
Proces powinien niebawem ruszyć. Prokuratura Rejonowa Częstochowa – Północ skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniej Krystynie C. Już na początku śledztwa prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zawieszenia w wykonywaniu zawodu dróżnika kolejowego. Maszyniście zarzutu nie postawił, ponieważ uznał, że jego zachowanie nie miało wpływu na samo zdarzenie.
– Krystyna C. nie była w przeszłości karana. Zarzucane oskarżonej przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat – informuje Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022