Powiat, Kłobuck, Hutka, Wręczyca Wielka, Kałmuki, Praszczyki

Zmodernizują drogę przez las. Zostają Kałmuki

Roboty między Hutką i Kłobuckiem już trwają. Wykonawcą jest Bud-Met.
PIOTR WIEWIÓRA
Zmodernizują drogę przez las. Zostają Kałmuki

INFRASTRUKTURA. Ruszyła przebudowa powiatówki Kłobuck–Hutka, którą powiat kłobucki zrealizuje przy pomocy środków unijnych i gminnych. To kolejny etap gruntownej modernizacji ciągu łączącego Drogę Wojewódzką nr 494 w Praszczykach z Drogą Krajową nr 43 w Kłobucku. Pozostaje jeszcze mocno zniszczony fragment w Kałmukach, ale tam najpierw musi powstać sanitarka

Właśnie tą trasą mieszkańcy m.in. gminy Przystajń i Panki mogą się najszybciej dostać do Kłobucka. Jeszcze w poprzedniej dekadzie było to niemal niemożliwe. Droga między Hutką i Kałmukami istniała w zasadzie tylko teoretycznie. Był to odcinek gruntowy, nieuregulowany i dziurawy, z którego pokonaniem nawet samochody terenowe miały trudności. Dzięki unijnej dotacji powiat zbudował kilka lat temu normalną asfaltową drogę. Niedługo później przebudował ul. Słowackiego w Kłobucku za przejazdem kolejowym do skrętu na Zakrzew oraz około 1 km w Praszczykach od skrzyżowania z drogą wojewódzką – też za unijne. Do pełni szczęścia pozostał fragment w Kałumkach oraz między Hutką i Kłobuckiem, wiodący głównie przez las. I chociaż asfalt na nim był, to od dawna w katastrofalnym stanie, do czego doprowadziły m.in. ciężarówki dojeżdżające do zakładów i wożące materiały do wykonywanych w okolicy inwestycji.

Przebudowa za 2,1 mln zł
W ubiegłym roku udało się powiatowi pozyskać dofinansowanie unijne także na ten ostatni odcinek. Przebudowa właśnie się rozpoczęła, a wykonuje ją firma Bud-Met z sąsiednich Truskolasów za kwotę nieco ponad 2,1 mln zł. Złożą się na nią środki unijne w wysokości 700 tys. zł, pieniądze z budżetu powiatu oraz gmin Kłobuck i Wręczyca Wielka.
– Zakończenie prac planujemy do 17 sierpnia. Wybraliśmy ofertę z najniższą ceną, która spełniała wszystkie wymogi – informuje Henryk Kiepura, starosta kłobucki.
Przebudowane zostanie 3,4 km. Dokładnie rzecz biorąc, kasa unijna pomoże w wykonaniu odcinka o długości 2 km – od Hutki do granicy z miastem – ponieważ można było ją pozyskać tylko na inwestycje w tereny wiejskie. Pozostały fragment do skrzyżowania ul. Słowackiego z ul. Stawową i Krętą w Kłobucku będzie sfinansowany przez powiat i gminę Kłobuck. Wykonawca prac daje 46 miesięcy gwarancji, liczone od momentu dokonania odbioru.
Żeby móc gładko pokonać całą powiatówkę od DW 494 Częstochowa– Olesno w Praszczykach do DK 43 Częstochowa–Wieluń w Kłobucku, trzeba jeszcze zająć się zniszczonym odcinkiem w Kałmukach. W tym roku jednak mieszkańcy mogą o szerzej zakrojonym remoncie zapomnieć.

Co z odcinkiem w Kałmukach?
– Przewidujemy tylko pozimowe naprawy, które mają być wykonane do 15 czerwca. Większy remont dopiero po zakończeniu budowy kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia starosta kłobucki. – Stan tej drogi nie jest jeszcze taki zły, sądzę, że spokojnie wytrzyma. Mieszkańcy w większym stopniu zwracają natomiast uwagę na brak chodnika – dodaje.
Budowa sanitarki to zadanie gminy Panki. W tym przypadku jednak – według zapewnień wójta Bogdana Praskiego – długo nie będzie trzeba czekać.
– Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej. Przetarg chcemy ogłosić w czerwcu. Wykonanie powinno potrwać 7- 8 miesięcy, co oznacza, że zakończenie nastąpi w okolicach maja 2018 roku – mówi Bogdan Praski. – Po zakończeniu kanalizacji jesteśmy ze starostą umówieni, że wspólnymi siłami będziemy starali się zrobić w Kałmukach nową drogę z chodnikiem – podkreśla, dodając, że sanitarka powstanie przy udziale środków unijnych.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, Kłobuck, Hutka, Wręczyca Wielka, Kałmuki, Praszczyki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, Kłobuck, Hutka, Wręczyca Wielka, Kałmuki, Praszczyki