Danków, powiat

Siła orkiestr

Przemarsz rozpoczyna orkiestra z Przystajni.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Siła orkiestr

Paradny przemarsz ulicami 800-letniego Dankowa i potem koncert w obrębie zabytkowych murów zamku sprzed wieków – to sceneria niedzielnego przeglądu orkiestr dętych z naszego powiatu

Powiat kłobucki ma wiele orkiestr, w tym i takie z długimi tradycjami. Ich przegląd artystyczny odbył się w minioną niedzielę już 19. rok z rzędu. Mając na uwadze fakt, iż w tym roku jubileusz 800-lecia obchodzi jedna z najstarszych miejscowości w powiecie – Danków w gminie Lipie – przegląd zorganizowano właśnie w tym miejscu. Zgodnie z corocznym regulaminem orkiestry oceniano w zakresie dwóch konkurencji: przemarszu i potem występu scenicznego. Oceniany przez jurorów przemarsz odbywał się na trasie od ulicy Kasztanowej w Lipiu do Dankowa. Orkiestry po kolei wyruszały tu w trasę z muzyką, a niektóre też z tańcem – o ile towarzyszyły im grupy mażoretek. Tuż pod murami zamku w Dankowie kolejno maszerujących instrumentalistów witali oficjele – z powiatu, gminy Lipie, dankowskiej parafii i związku OSP, bo te podmioty wzięły na siebie organizację imprezy. Już na zamkowym majdanie wszystkie orkiestry wspólnie wystąpiły w nieśmiertelnym utworze „Orkiestry dęte” z repertuaru Haliny Kunickiej, w którego wokalnej wersji padają słowa: „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, lecz ich dzisiaj brak!”. Otóż nie – dziś już orkiestr dętych nie brakuje. Mamy ich wiele – i coraz lepszych. Pokazały to także przeglądowe, popołudniowe koncerty na scenie na zamkowym majdanie. W Dankowie wystąpiło łącznie 11 orkiestr.

Poza laurami konkursowymi, o których piszemy obok, w ramach przeglądu organizatorzy uhonorowali też najmłodszego uczestnika – Judytę Grzesiak z Dziecięcej Orkiestry Dętej w Przystajni – oraz uczestnika najstarszego – Jana Kukułkę z Orkiestry Dętej OSP w Ostrowach nad Okszą. Przewodniczący jury Tomasz Doliński ufundował batutę dla najlepszego tamburmajora (dyrygenta orkiestry marszowej) – otrzymała ją Natalia Krzak z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pankach. Nagrodę publiczności przyznano Dziecięcej Orkiestrze Dętej z Przystajni. (jar)

LAUREACI PRZEGLĄDU ORKIESTR

Przemarsz: 1) Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Ostrowy nad Okszą (puchar Przewodniczącego Rady Powiatu). 2) Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Miedźno (puchar Starosty Kłobuckiego). 3) Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu (puchar Wicestarosty).

Występ sceniczny: 1) Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Miedźno (puchar Starosty Kłobuckiego). 2) Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Panki (puchar Wójta Gminy Lipie). 3) Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Zajączki Pierwsze (puchar Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP).

Grand Prix: ex aequo Dziecięco- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starokrzepic.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Danków, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Danków, powiat

Błoto, panie starosto

Jarosław Jędrysiak6 września 2021