Częstochowa

Łańcuch świetlny przed częstochowskim sądem

Prawie wszyscy – osoby w różnym wieku - mieli w rękach świeczki lub znicze, z których na koniec utworzyli łańcuch świetlny.
PW
Łańcuch świetlny przed częstochowskim sądem

DEMONSTRACJA. Podczas gdy w Sejmie toczyła się zażarta dyskusja w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, przed siedzibą częstochowskich sądów przy ul. Dąbrowskiego zebrało się kilkaset osób demonstrujących sprzeciw wobec zmian forsowanych przez rząd

Była to już druga w ostatnich dniach demonstracja w tym miejscu. W porównaniu do niedzielnej, na wtorkowej pojawiło się znacznie więcej osób. Zorganizował ją częstochowski KOD, a w gronie zebranych pod sądem nie zabrakło m.in. lokalnych samorządowców, polityków czy przedstawicieli środowiska adwokackiego i sędziowskiego. Prawie wszyscy – osoby w różnym wieku – mieli w rękach świeczki lub znicze, z których na koniec utworzyli łańcuch świetlny. Zaczęli od odśpiewania hymnu państwowego, po czym przeszli do krytyki działań rządu. Do uczestników przemawiali m.in. Anetta Ujma – przewodnicząca śląskich struktur .Nowoczesnej czy Jarosław Kapsa, znany dziennikarz, były poseł i działacz „Solidarności”, który stwierdził, że jako opozycjonista w czasach PRL sam często stawał przed częstochowskim sądem, ale w życiu nie przyszło mu do głowy, że kiedyś przyjdzie pod ten sąd bronić jego niezależności.

Przed tygodniem Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawę o ustroju sądów powszechnych, a wczoraj zajął się ustawą o Sądzie Najwyższym. Już po północy wicemarszałek Joachim Brudziński (PiS) zarządził przerwę w obradach do godz. 9.00. Wcześniej doszło do wzajemnych oskarżeń między rządem i domagającą się odrzucenia projektu opozycją, a nawet przepychanek. Wprowadzane w sądownictwie zmiany PiS nazywa konieczną reformą, politycy opozycji natomiast, a także środowiska sędziowskie i prawnicze – upartyjnianiem sądów, łamaniem konstytucji i naruszeniem trójpodziału władzy. Częściowy sprzeciw wobec działań rządu wyraził prezydent Andrzej Duda, który wygłosił wczoraj specjalne oświadczenie. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze niego zmiana w ustawie o KRS, w której zaproponował, żeby Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Doszło do spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu, podczas którego ustalono, że prezydencka propozycja wejdzie w życie. (PW)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022