Kłobuck, Wręczyca Wielka, Przystajń, Złochowice, Opatów

Lekarze nie chcą pracować na wsi

Od 1 sierpnia we wręczyckiej poradni będzie przyjmował nowy lekarz – Wojciech Oczkowski.
PIOTR WIEWIÓRA
Lekarze nie chcą pracować na wsi

SŁUŻBA ZDROWIA. Z powodu braków w obsadzie lekarskiej czterech ośrodków zdrowia Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku musiał ogłosić konkursy na udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Zainteresowanie było, ale nie na tyle duże, żeby obsadzić wszystkie zaplanowane stanowiska. Od 1 sierpnia we wręczyckiej poradni będzie przyjmował nowy lekarz – Wojciech Oczkowski

O tym, że sporej grupie lekarzy nie widzi się praca w wiejskich ośrodkach zdrowia, wiadomo nie od dziś. Chociaż dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku wielokrotnie podkreślała w ostatnich latach, że oferuje dobre warunki finansowe, to i tak dość regularnie staje przed koniecznością uzupełnienia braków kadrowych w podlegających jej poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Niektórym lekarzom przeszkadza konieczność regularnych dojazdów, inni znowu są zdania, że płace wcale nie są wystarczająco atrakcyjne. Chodzi zarówno o potencjalnych zainteresowanych podjęciem pracy w powiecie kłobuckim, jak i tych, którzy już świadczeń udzielają. Część spośród już pracujących po pewnym czasie przestaje być zainteresowana przedłużeniem umów i kontynuowaniem współpracy. ZOZ zmuszony jest więc szukać innych lekarzy. Kilka tygodni temu ogłosił konkursy, żeby obsadzić cztery poradnie: we Wręczycy Wielkiej, Przystajni, Opatowie i Złochowicach. Do każdej z nich szukał lekarza posiadającego uprawnienia lekarza POZ, przyjmującego deklaracje na rzecz ZOZ-u (od poniedziałku do piątku przynajmniej 1 godzinę każdego dnia pomiędzy godziną 8.00 a 18.00), takiego, który ma uprawnienia POZ, ale nie musi spełniać wspomnianych wymogów, oraz lekarza bez uprawnień POZ. Ten ostatni to najprościej mówiąc lekarz pomocnik.

– Z inną specjalizacją lub bez specjalizacji. Może przyjmować pacjentów, ale w tym czasie musi być także w przychodni inny lekarz, który posiada uprawnienia POZ. Nie może np. wystawiać recept seniorom, nie może też przyjmować deklaracji. Musi mieć nadzór – informuje Joanna Maruszczyk, dyrektor ZOZ w Kłobucku, która dodaje również, że zarabia on mniej niż lekarz z uprawnieniami.

Ze zwycięzcami konkursów zespół chciał zawrzeć umowy od 1 sierpnia do końca roku. Niestety nie w każdym przypadku okazało się to możliwe. Jeśli chodzi o poradnię we Wręczycy Wielkiej, to znaleźć udało się tylko lekarza z uprawnieniami POZ, który będzie zbierał deklaracje (Wojciech Oczkowski). Podobne rozstrzygnięcia przyniósł konkurs dotyczący przychodni w Przystajni (Mariusz Dragan). Co do opatowskiego ośrodka, to poszło najlepiej – będzie zarówno lekarz POZ zbierający deklaracje (Wojciech Pasterczyk), jak i „pomocnik” (Mariusz Grzyb). Dla odmiany nie było żadnych zainteresowanych udzielaniem świadczeń w Złochowicach.

Z lekarzami, którzy wygrali konkursy, podpisaliśmy umowy i będą pracować od 1 sierpnia. W przypadku pozostałych miejsc ogłosimy kolejne konkursy – podaje dyrektor ZOZ. (PW)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, Wręczyca Wielka, Przystajń, Złochowice, Opatów

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck, Wręczyca Wielka, Przystajń, Złochowice, Opatów